tinitus, dureri de cap sub forma de intepaturi sau usturime

03-10-2012
RogAjutorTinitus!
Nu este medic/terapeut
RogAjutorTinitus!
Am 25 de ani si va rog sa ma ajutati intr-o problema care ma macina mai mult decat as fi putut crede! Timp de cateva luni am trait excese (petreceri, nopti nedormite, alcool etc.). Aceasta perioada s-a incheiat in urma cu un an si jumatate. In urma cu cateva luni mi-au aparut 2 probleme care nu stiu daca au legatura, si anume: 1) dureri de cap suparatoare (nu sunt permanente, si nici insuportabile); se manifesta precum niste intepaturi in craniu, sau usturime, amorteala; se simt atat in spatele gatului, umeri, si urca pe spatele capului, crestet si chiar tample; 2) tinitus: imi tiuie mai puternic urechea stanga, am insa momente (mai rare) cand tiutul se inverseaza (se aude mai puternic urechea dreapta); de asemenea, intensitatea se poate schimba de-a lungul zilei; sunt momente cand simt brusc caldura/usoara durere in urechea stanga; se mai si infunda (mai rar), iar daca fortez maxilarul (casc) simt o 'trosnitura' in interiorul urechii. Mi se pare ca am si putin tremor uneori...
Am incercat cu Betaserc si nu a avut efect, iar pentru cap mi s-a recomandat Mydocalm+nasaj. La inceput mi s-a spus ca nu e nimic serios, iar durerile de cap ar fi pentru ca stau toata ziua la birou (pozitie inadecvata, stres etc.). Deja incep sa cred ca nu este atat de simplu. Intrebarile ar fi: au legatura cele 2 probleme? Ce as putea face, intrucat tinitusul deja cred ca ma afecteaza psihic?
Un alt medic mi-a spus ca tinitusul poate aparea cu pana la 3 ani dupa evenimentele declansatoare (in cazul meu, abuzururile mentionate). Sa ma astept sa se inrautateasca?? Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
03-10-2012, ora 21:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
CAND te simti ASA,
verifica-ti tensiunea si glicemia.
Am mai scris:
valorile minime si/sau maxime ale celor 2..DAU aceste dureri, tiuituri.etc.
CE? sa faci pe moment?
- mananca.. cate putin SI des
- mananca SI dulciuri
- bea mulllllllllta APA...de fapt lichide: apa, suc, chiar si supe..
- dormi "legat" minim 7 ore/ noapte
- "incearca" ca acasa MACAR, sa NU intri mai mult de 1/2 ora pe net, ..
cele bune.
esti OK.
0
05-10-2012, ora 18:08
RogAjutorTinitus!
Nu este medic/terapeut
RogAjutorTinitus!
Nu prea ajuta aceste solutii, In mare le-am incercat.
Intrebarea este, care ar putea fi problema cu durerile de cap? Au acestea legatura cu tinitusul? Exista riscul ca tinitusul sa creasca in intensitate? Ce investigatii ar trebui sa fac?
Multumesc!
0
30-05-2013, ora 00:17
Tonka
Nu este medic/terapeut
Tonka
salut!

ai clarificat problema la un medic intre timp? pare a fi de la stress in cazul tau si/sau de la o slabiciune a nervului auditiv. asa a fost si in cazul meu acu 15 ani, am facut atunci tratament 'de intretinere' vreo 2 ani si s-a diminuat mult, desi in urechea dreapta il aud continuu, dar nederanjant, ci doar daca astup urechea cu degetul. ce am facut ca tratament acu 15 ani: o data la cateva luni, o cura de doua saptamani cu vitamine din complexul B plus stugeron/cavinton. recent, observ ca si ginko biloba pe care o iau functioneaza (desi am luat-o in alt scop, observ ca imi diminueaza si mai mult tinitusul ramas in urechea dreapta). in principiu, in cazul meu, tratamentul a incercat o irigare mai buna cu sange a nervului auditiv pt a se intari. din probleme de microcirculatie periferica se pare ca n-a primit destul sange acu 15 ani si a fost slabit (aceeasi circulatie periferica care da simptomul de maini si picioare reci, de ex). nu cred ca sfaturile pe care ti le da maria123 ar functiona... doar ele insele. sunt bune la general, dar nu te scapa de tiuit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.