tinea pedis-unghium

19-02-2009
bronto
Nu este medic/terapeut
bronto
Buna ziua, povestea incepe asa.
Acum mai bine de un an am observat la unghia de la undeget al maini ca e usor ingalbenita si friabila.
Nu aveam ideie ce poate fi si nici nu i-am dat prea mare atentie.
Toata povestea cu ungia a durat sa zic cam 3-4 luni dupa care a disparut. Prin urmare nu m-am ingrijorat deloc.
Apoi dupa cam 3-4 luni am simtit la un moment dat mancarime in talpa, mai precis la scobitura piciorului.
Am privit mai atent si sub forma unei monede poate mai mari era o zona cu pielea foarte uscata usor crapata si cu niste puncte albe. am inceput sa caut pe internet si am gasit niste imagini plus descrierea ce corespundea perfect la tinea pedis.
Bun zis si facut, am mers la farmacie am luat lamisil si am inceput sa ma dau cu lamisil.
Dupa aproape 2 luni efectul era nul, ba se si marise suprafata atacata.
Asta era deja anul trecut in vara. O vreme nu i-am dat atentie apoi am plecat in vacanta.
AM stat la mare cam 2 saptamani timp in care parea sa fi disparut complet.
Pielea era refacuta nu se mai vedea nimic.
Dupa ce m-am reintors acasa cam la o luna a reaparut si in plus am observat la una din unghiile piciroului aceleasi simtopme ce le avusesem la maini.
Am mers la dermatolog, examen microbilogic tinea pedis si tinea unghium.
tratament medicamentos trebisil 3 luni. acum sunt in faza in care am terminat tratamentul de 2 saptamani.
Ciuperca nu a disparut dimpotriva s-a intins si pare chiar mai agresiva.
Uneori mancarimea e insuportabila.
Sunt un tip curat si de cand fac tratamentul nu port un ciorap decat o singura data fie si dca ies afara doar 5 minute.
Ma spal pe picior dimineata ca pe maini, plus dus.
Acum sunt deja in faza de panica pentru ca nu am ideie ce sa mai fac.
Poate vreun sfat?
Multumesc
1 comentarii
0
20-02-2009, ora 19:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pe langa Terbisil trebuia sa utilizezi si o crema local gen Canesten.Cred ca exagerezi cu masurile de igiena care, in loc sa-ti reduca infectia, ti-o intretine.Ciorapii, in mod normal, nu sunt de unica folosinta; ii cumperi, ii porti, ii speli si-i porti din nou.Important este ca tu sa fii unicul utilizator ai ciorapilor.Acestia trebuie sa fie obligator din bumbac, pentru ca pielea sa nu transpire.Dupa ce faci efort fizic ciorapii trebuie schimbati.Spalarea ciorapilor se face obligator cu apa la peste 60 de grade pentru a distruge fungii.Incaltamintea trebuie sa nu provina de la alte persoane, iar in casa poarta papuci decupati in fata, care-ti lasa degetele libere.Podeaua baii sau cada trebuiesc spalate si dezinfectate cu clor dupa ce te speli tu.Schimba saptamanal lengeria de pat si prosopul de picioare.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.