timpanoplastie - auz foarte prost

16-03-2010
mihaela tocu
Nu este medic/terapeut
mihaela tocu
buna ziua am 35 de ani si sunt operata de timpanoplastie la aambele urechi dar auzul meu este foarte prost.se mai poate face ceva ptr mn ??un tratament nou ?? o alta operatie ??va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat.
11 comentarii
0
16-03-2010, ora 08:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi pare rau sa spun.. dar cred ca aparatul auditiv ar fi o solutie buna !!!
alt raspuns poate sa.ti dea numai un medic ORL.. din clinica ORL.. care dupa control amanuntit la microscop si dupa investigati audiologice ar putea sa.ti dea o speranta sau NU !
in functie de ce gaseste la tine in ureche !
0
13-07-2013, ora 12:14
silvyano89
Nu este medic/terapeut
silvyano89
Buna ziua.as dori sa stiu cat ajunge o operatie de timpanoplastie, si unde se poate face.medicul de la Piatra-Neamt mia spus ca trebuie sa fac operatie la Cluj -Napoca.de cate operatii este nevoie?am 24 de ani si de aprox.15 ani de zile port vata in ureche, cand dau vata jos imi curge lichid din ureche.multumesc
0
15-07-2013, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interventiiel se fac in clinici ORL universitare ( Iasi, targumures..s.a)
cu bilet de trimitere nu costa nimic
in clinicile private costa in jur de 2500 lei
0
15-07-2013, ora 16:55
silvyano89
Nu este medic/terapeut
silvyano89
multumesc.
0
17-07-2013, ora 17:17
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
nu este indicat sa porti vata in ureche, daca vrei sa o protejezi, poti sa porti o bentita..cat despre operatii pot fi una sau 2 in functie de cat de mare este perforatia timpanului si starea oscioarelor din ureche..
0
18-07-2013, ora 16:34
silvyano89
Nu este medic/terapeut
silvyano89
nu pot purta bentita deoarece la imi curge din ureche lichid.fara vata pot sta in jur de 30 min mai mult nu pot.are ceva daca nu fac operTIE?
0
18-07-2013, ora 19:16
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
nu operatia ar fi acum prioritara ci trebuie sa tratezi intai urechea [..ai mp pe forum unde ti-am scris ca operatia se face pe o ureche fara infectie]..cat de scazuta este audiograma??
0
20-07-2013, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lorena
ai informatii gresite despre interventii
1 ce spui TU (ai mp pe forum unde ti-am scris ca operatia se face pe o ureche fara infectie )
se refera la operatiile de inbunatatirea Auzului ( Timpanoplastii)
2. Exista si cazuri.. cand supuratia urechii e asa de grava..cu risc de meningita, mastoidita
in aceste cazuri se opereaza Obligatoriu, cat mai urgent.. anume pentru a curata osul afectat si a stopa infectia
0
20-07-2013, ora 15:57
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
m-.am referit strict la operatia de timpanoplastie [refacerea timpanului perforat caci la ea s-a referit SILVYANO]cat despre celelalte interventii chirurgicale, dumneavoatra aveti perfecta dreptate..imi cer scuze daca s-a creat acesta confuzie..
0
18-01-2014, ora 13:26
corvinmarga
Nu este medic/terapeut
corvinmarga
Buna ziua! Am sa va spun in mare care este situatia mea. In copilarie am suferit de multe otite medii care nu au fost tratate la timp si cred ca nici asa cum trebuia si m-am ales cu perforatii de timpan la ambele urechi. M-am complacut asa insa de cateva ori am facut ciuperci in urechi foarte dureroase, astfel ca in urma cu ceva timp mi s-a sugerat sa fac tmpanoplastie. In tot acest timp auzeam din ce in ce mai prost asa ca m-am hotarat sa recurg la aceasta operatie in urma cu 3 ani. Operatia a decurs bine am respectat tot ce mi s-a spus, m-am ferit si de apa ca si inainte. La una din urechi s-a intervenit chiar de 2 ori. Dar... nu am remarcat ca mi s-ar fi imbunatatit cumva auzul. Cu urechea la care s-a intervenit de 2 ori nu prea mai aud ceea ce ma impiedica mult in activitatea mea profesionala astfel ca am inceput sa port un aparat auditiv care ma ajuta nespus. Nu sunt deloc impacata si ma gandeam ca poate ar trebui sa se mai intervina cumva. Operatia am facut-o la Cluj-Napoca, medicul avand cele mai bune referinte in domeniul ORL V-as ruga sa ma sfatuiti ce as putea sa mai fac in continuare. Credeti ca se mai poate face ceva la urechea cu care nu mai aud? Ar trebui sa ma resemnez si sa caut un aparat auditiv mai performat? Va multumesc pentru atentie!
0
18-01-2014, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca solutia cu un aparat auditiv performat este mai buna...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.