timpan perforat 3mm

28-04-2010
z8
Nu este medic/terapeut
z8
Buna ziua. Am 19 ani. Acum 5 zile am primit un cornet de hartie ( suflat pe teava ) in ureche. Am simtit un tiuit puternic, a curs putin sange si aveam auzul afectat. In mai putin de o ora de la incident eram la camera e garda ORL de la Spitalul Coltea. Mi-au spus ca am timpanul perforat si mi-au dat niste antibiotice ( aulin 100, cuminol si biorinil ).Am fost ieri la cabinetul particular al doctorului Anghel Ion ( conf. dr. sef sectie orl la Coltea ) si am facut o endoscopie si o audiograma. La endoscopie s-a vazut o perforare de "2-3 mm" de forma triunghiulara, iar la audiograma, 3 frecvente cu intre 5si 20 de db mai joase decat la urechea dreapta ( urechea sanga-i cu problema ). Dl. Doctor a confirmat ca timpanul se va cicatriza singur, dar mi-a spus ca riscul este sa fac o infectie daca-mi intra apa in ureche sau chiar un anumit aer. Pt. a neutraliza riscul acesta, mi-a recomandat o operatie in care sa-mi puna un "mentor timpanal epitelizare". Eu acum ma informez pe unde pot despre riscuri ( miza-i f mare pt. mine ). Riscul de a face infectie ( fara operatie, avand grija si respectand indicatiile ) contra riscului operatiei ( desi cabinetul dansului arata bine si el pare un om cu experienta si cunostinte solide, totusi exista un risc de a fi instrumentele nesterile, sa-i scape mana, sa faca atac de cord in timp ce-i cu instrumentele pe timpanul meu, etc ).In prezent : aud cam 90% din ce aud cu cealalta ureche, sange nu a mai curs de la incident, apa nu a intrat niciodata, am mers cam 2 zile fara ghemotoc steril in ureche, apa nu niciodata de la incident in ureche, am luat antibiotice de 5 zile. Acum intrebarile : 1.Dvs. ce risc credeti ca este mai mare ( operatie vs infectie ) si ce ma sfatuiti sa fac ?2. Ce stiti despre dl. Dr. Anghel Ion ?3. Considerati ca exista in bucuresti un medic mai bun ca dansul pe problema mea de timpan ?4. Este bine daca port permanent un ghemotoc de pansament steril in ureche ( la suprafata, nu bagat adanc ) ?5.Pot lua antibioticele zilnic pana la cicatrizarea timpanului ? Va multumesc in avans pt. ajutorul oferit.
2 comentarii
0
28-04-2010, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta a fost tare de Tot...(..sa-i scape mana, sa faca atac de cord in timp ce-i cu instrumentele pe timpanul meu, )..
daca o sa gandesti asa !!! O sa ai mari probleme in viata Tinere !!!!
este o aberatie mare!!!
NU poti sa previi tot ce ti se poate intampla.. lasa gandurile sumbre si ai incredere in medicul la care ai fost!
exista 2 posibilitati si nimeni din lumea asta.. nu oate sa.ti spuna cum o sa evolueze urechea TA.
1. sa o lasi in pace.. sa astepti daca se inchide sau NU de la sine gaura.. si daca NU se inchide singura in 1 luna.. NU se mai inchide niciodata decat tupa o meringoplastie.
2. sa mergi sa puna un mentor. pe care timpanul are suport sa creasca.. si sa inchida gaura.
cu ct mai tarziu este pus acel mentor.. cu atat sansele reusitei sunt mai mici.
0
28-04-2010, ora 12:08
z8
Nu este medic/terapeut
z8
aceea era o gluma...in fine.Am incredere in medic, dar consider ca increderea oarba, fara sa fiu informat despre ce mi se intampla ( mai ales cand primesc informatii ambigue si uneori contradictorii ), este o naivitate. Tot ce vreau este o statistica aproximativa : cator pacienti ( in procente ) care au o gaura de 3mm in timpan, sunt tratati bine, nu se expun pericolelor, etc, li se regenereaza timpanul natural ?( cum am citit in majoritatea articolelor - daca gaura este sub 25% din timpan si nu se infecteaza, atunci se regenereaza de la sine - ce am eu este sub 25% din ce am inteles ). Multumiri din nou.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul