timpan perforat, sindrom vestibular

09-06-2009
imihaela52
Nu este medic/terapeut
imihaela52
in feb 2009 am fost diagnosticata cu sindrom vestibular.am stat 10 zile internata, timp in care am facut toate analizele, antibiograma, ct si rmn, fiind suspecta de mastoidita.m-i s-a administrat cefotax, betaserc, vitamine.ulterior am fost trimisa la clinica orl timisoara, pt investigatii suplimentare.mastoidita a fost infirmata.pb e ca ametesc in continuare, nu asa de des ca in perioada de debut a bolii.la timisoara a fost descoperit timp.perforat, greu vizibil.auzul la stanga e alterat f putin.folosesc dopuri de urechi, dar unrori simt caldura in ureche si mincarimi.a, o stare de oboseala accentuata, uneori nu ma pot concentra.locul meu de munca presupune efort atat fizic cat si multa atentie si concentrare.as dori sa stiu daca am nev de alte investigati, daca pot vindeca timpanul, daca e posibila o recidiva a sindromului vestibular, cum pot sa previn, cum pot sa stopez infectia cu stafilococul alb, care a generat otita in 2008.multumesc.
59 comentarii 12 Înainte ›
0
09-06-2009, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
timpanul nu se inchide.. dara daca nu ajunge apa inn urche.. si o pastrati uscata si sterila.. n.o sa mai supureze !
Vertijul poate fi legat de ureche numai in cazul cand aveti o fistula labirintica..daca la investigatii nu au gasit nimic..
reese ca vertijul este central.. tine de circulatia cerebrala si de problemele neurologice.
Control a tensiunii arteriale
rezolvarea problemelor de la coloana cervicala
hidratare zilnica suficienta
Betaserc de 24 mg zilnic..
Sermion 30 mg. 1 pe zi.. 3 luni !
0
09-06-2009, ora 21:04
imihaela52
Nu este medic/terapeut
imihaela52
dl dr fluieraru v, multumesc f mult pt raspuns, am sa iau ce mi-ati prescris d-voastra.din aceasta seara am inceput din nou tratamentul cu cuminol, in doza unica seara 1500mg, intrucat simt inflamarea urechii, lichid si arsura in interior.se impun aspiratii?multumesc inca o data.cu respect, mihaela ionita -petrosani
0
09-06-2009, ora 22:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este senzatia de lichid... DA.. trebue sa mergeti pentru aspiratia secretiilor!
0
09-06-2009, ora 22:39
imihaela52
Nu este medic/terapeut
imihaela52
multumesc pt raspuns.asa voi face, voi merge pt aspiratii.
0
09-06-2009, ora 22:39
imihaela52
Nu este medic/terapeut
imihaela52
multumesc pt raspuns.asa voi face, voi merge pt aspiratii.
0
29-06-2009, ora 22:10
oanagini
Nu este medic/terapeut
oanagini
am fost diagnosticata cu sindrom vestibular acum 6 luni.am facut tratament insa ametesc la fel de rau si simt ca lesin pur si simplu.am facut un rmn unde scrie ca se evidentiaza o marire globala de volum a ambelor canale semicirculare cu gadolinofilie inelara periferica prezentand un contur net diametrul 12/10 8 dreapta diametrul 10 2/902mm stanga.am fost la orl si mi-a spus ca trebuie sa fiu operata de catar tubar.dvs spuneati ca poate fi tratat cu medicamente.la mine nu se poate dr neurolog mi-a spus ca dupa ce ma operez sa mai vin la control insa eu ma simt foarte rau.sunt zile cand nu ma pot ridica din pat din cauza ametelii si starii de rau.va rog sa imi spuneti in ce consta aceasta interventie ca sunt inspaimantata.si oare imi va trece aceasta stare dupa operatie
0
30-06-2009, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NUmai medicul din clinica ORL.. unde o sa va internati.. o sa va prezinte in ce consta riscul interventiei si beneficiile acestei interventii. o sa semnati in fisa pentru asta Atat timp cat la RMN au esit aceste modificari.. nu cred ca trebue sa mai amanati decizia. mergeti si va internati in clinica ORL specializata si acolo o sa va explice tot
0
30-06-2009, ora 21:51
leopardul
Nu este medic/terapeut
leopardul
AM SI EU O PROBLEMA CU URECHEA STANGA DOCTORU MIA ZIS CA AM O CIUPERCA LA URECHE SI CA AS AVEA SI TIMPANU PERFORAT SI MIA DAT NISTE ANTIBIOTICE AMOXICILINA SA IAU LA 8 ORE SI NISTE PICATURI CLOTRIMAZOL CARE CAND LE PUN MA USTURA DE IMI VINE SA MA URC PE PERETI SI NU STIU CE SA FAC DACA ESTE BUN TRATAMENTU INTRADEVAR ACUMA MA SIMT MAI BINE DAR NU SUPORT PICATURILE AS DORI SFATUL DUMNEAVOASTRA VA MULTUMESC
0
30-06-2009, ora 21:51
leopardul
Nu este medic/terapeut
leopardul
AM SI EU O PROBLEMA CU URECHEA STANGA DOCTORU MIA ZIS CA AM O CIUPERCA LA URECHE SI CA AS AVEA SI TIMPANU PERFORAT SI MIA DAT NISTE ANTIBIOTICE AMOXICILINA SA IAU LA 8 ORE SI NISTE PICATURI CLOTRIMAZOL CARE CAND LE PUN MA USTURA DE IMI VINE SA MA URC PE PERETI SI NU STIU CE SA FAC DACA ESTE BUN TRATAMENTU INTRADEVAR ACUMA MA SIMT MAI BINE DAR NU SUPORT PICATURILE AS DORI SFATUL DUMNEAVOASTRA VA MULTUMESC
0
30-06-2009, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine sa mergeti zilnic sau la 2 zile la cab. ORL.. pentru aspiratia secretiilor si tratament local
0
30-06-2009, ora 22:06
leopardul
Nu este medic/terapeut
leopardul
DAR TRATAMENTUL CARE IL IAU ETE BUN DECI AMOXICILINA ANTIBIOTICE SI PICATURI CLOTRIMAZOL
0
01-07-2009, ora 10:04
oanagini
Nu este medic/terapeut
oanagini
va multumesc pentru raspuns.acum sunt si mai speriata
0
05-07-2009, ora 09:18
stitzab
Nu este medic/terapeut
stitzab
ma-am
lovit la ureche si nu mai aud sunt hipoacuzica medie bilaterala de urechea stinga si timpan perforat de dreapta ce tratament se recomanda si daca o sa-mi mai revin pt ca am 6 zile nu imi revine auzul deloc imi este teama ca nu voi mai auzi deloc si port si proteza auditava si nu ma mai ajuta va multumesc
0
05-07-2009, ora 17:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un traumatizm la ureche.. poate provoca 2 feluri de modificari majore.
1. luxatia lantului osicular.. care se pune la loc numai prin interventie chirurgivcala.
2. afectarea nervului auditiv.. care necesita tratament complex in primilwe 3-10 zile.. altfel nu isi mai revine.
Nu aceti de ales.
trebue sa mergeti sa va internati in clinica ORL.. pentru investigatii si tratament serios!
0
13-07-2009, ora 22:26
sorinep
Nu este medic/terapeut
sorinep
in anul 2006 am avut ameteli puternice in urma carora am ajuns la internare in spital, diagnosticul stabilit a fost sd vestibular central, dupa un tratament de 8 zile mi-am revenit fara a avea probleme pina acum 5 zile cind am patit acelasi lucru dar la un nivel mult redus, m-am prezentat la urgente unde am fost din nou internat ( avind o tensiune de 155/100), deja a doua zi dupa tratament cu vertibo, piracetam si perfuzii cu manitol ma simteam mult mai bine urmatoarea zi fiind externat. Nu stiu cit de important este dar trebuie sa mentionez faptul ca in primul caz am stat intr-un curent puternic pe timp de iarna, iar in cel de al doilea caz am mers destul de mult cu masina in curent si cu aer conditionat citeodata. Intrebarea mea este am devenit supersensibil la curent incit ma pot astepta oricind la asa ceva sau este ceva mult mai complex, este necesar un RMN? Analize ref. la colesterol, TG si toate celelalte au iesit foarte bune. Va multumesc
0
14-07-2009, ora 12:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cifrele de tensiune prezentate.. vorbesc despre o problema.
faceti investigatiii la Cardiologie!
Fund de ochi la Oftalmologie.. si atunci o sa fie clar.. de unde vin problemele!
0
04-01-2010, ora 22:37
paianjenul
Nu este medic/terapeut
paianjenul
IN MAI 2009 IN TIMP CE MA AFLAM LA SERVICIU AM SIMTIT CA MI SE FACA RAU BRUSC AU INCEPUT SA IMI TIUIE URECHILE SA AM AMETELI STARE DE VOMA SI PANICA CAT CUPRINDE AM INCEPUT CUM ESTE SI FIRESC SA FAC ANALIZE DE TOT FELUL LA SANGE SI ORL INSA INSUFICIENTE ORICUM IN FAZA DE INCEPUT SAU MAI BINE ZIS DE DEBUT A AFECTIUNII AM AJUNS DE 2 ORI LA SPITAL LA URGENTE UNDE IN FINAL AM FOST DIAGNOSTICAT CA FIIND SUFERIN DE SINDROM VERTIGINOS ! ERAM MAI MULT MORT DECAT VIU SI F F FOARTE SPERIAT. AM LUAT O GRAMADA DE MEDICAMENTE PRINTRE CARE BETASERC, NEUROMULTIVIT, ANTIVOMITIVE CAT SI CEVA PENTRU PALPITATII !DUPA CEVA VREME AM INCEPUT SA MA SIMT MAI BINE INSA NU AM LASAT BETASERCUL DE 8 NICI ACUM FIINDCA NU A TRECUT ! PRECIZEZ CA IN URMA ANALIZELOR PRELIMINARE NU S-A CONSTATAT NIMIC LA SANGE SAU LA TIMPAN SI NICI NEUROLOGIC ASA CA MAI RAMASESE DE FACUT RMN PE CARE L-AM TOT AMANAT DEOARECE AM AVUT NISTE NECAZURI IN FAMILIE ! DE ATUNCI MA TOT CHINUI CU 1020 DE ZILE DE CEVA MAI BINE URMATE DE 56 DE RAU RELATIV ADICA AMETEI MADII SI TIUITURI LA FEL CE POT FACE SI CARE ESTE PAREREA DUMNEAVOASTRA ? VA MULTUMESC !!!
0
05-01-2010, ora 07:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebue sa monitorizezi tensiunea arteriala... sa vezi care.i tendinta.. spre hipertonie sau spre Hipo.. !
2. sa clarifici ce fel de vertij ai..
A. periferic.. caracterizat prin Rotirea obiectelor din jur, caderea spre o anumita parte, scaderea auzului in acel moment, transpiratii reci, greata.( se trataeaza la ORL)
B. sau vertij central.. care este caracteristic prin instabilitate. se trataeaza la Neurologie)
3. poti face un fund de ochi.. sa vezi starea vaselor cerebrale
4 audiograma si timpanograma
cand ai toate investigatiile trimitele pe mail
0
05-01-2010, ora 19:31
paianjenul
Nu este medic/terapeut
paianjenul
BUNA SEARA ! CA URMARE A RASPUNSULUI DUMNEAVOASTRA LA CELE SPUSE DE MINE MAI SUS REVIN CU SPERANTA SI ADAUG URMATOARELE : TENDINTA ESTE SAU CEL PUTIN ERA CAND IMI MONITORIZAM TENSIUNEA DE HIPERTONIE, AM URMAT CU CHIU CU VAI TOTI PASII ZIC EU SI ADICA : AM INCEPUT CU ANALIZELE SANGELUI CARE AU IESIT BINE TINAND CONT DE STAREA MEA DE ATUNCI DUPA CARE AM AJUNS PE PICIOARELE MELE LA CAMERRA DE URGENTA A SPITALULUI SINAIA UNDE AM PRIMIT PRIMELE INGRIJIRI SI O PERFUZIE CARE MI-A FACUT 2 ZILE DUPA CARE AU REINCEPUT PROBLEMELE ! MI-AM LUAT CONCEDIU FIINDCA NU MAI PUTEM MERGE LA SERVICIU SI AM PLECAT IN PLOIESTI UNDE AM AJUNS FARA VOIA MEA OARECUM LA CENTRUL PRIMIRI URGENETE A SPITALULUI JUDETEAN DE URGENTA PLOIESTI AICI AM FOST TRIMIS LA NEUROLOGIE UNDE MI S-AU FACUT ACELE TESTE PRELIMINARE LA NEUROLOGIE SI MI S-A SPUS CA DIN PUNCT DE VEDERE NEUROLOGIC NU AM NIMIC, APOI DUPA UN MOMENT DE GANDIRE SI VERIFICAND DATELE DIN ANALIZELE CU CARE VENISEM DOCTORITA A AJUNS LA CONCLUZIA CA AM SINDROM VERTIGINOS DE CARE EU NU AUZISEM PANA ATUNCI ! MI S-A PRESCRIS ANTIVOMITIVE, BETASERRC, MAGNE B6 SI NEUROMULTIVIT DUPA CARE AM AJUNS LA CATEVA ZILE INTR-O CLINICA PRIVATA. AICI AM LUAT-O DE LA INCEPUT CU ANALIZELE SI AM VAZUT CA CELE DE LA SANGE S-AU REGLAT TENSIUNEA ERA BUNA IAR TIMPANELE LA O PRIM CONSULT ERAU IN REGULA. AM CONTINUAT CU TRATAMENTUL PRESCRIS LA URGENETE SI URMA SA FAC TESTE AMANUNTITE ORL INSA A TRBUIT SA LE INTRERUP FIINDC A MAMA MEA A FOST DIAGNOSTICATA CU CANCER GASTRIC SI A TRBUIT SA MA OCUP DE EA PANA CAND DIN NEFERICIRE A DECEDAT . DATORITA ACESTUI FAPT AM AMANAT INVESTIGATIILE SI AM CONTINUAT SA IAU DOAR BETASERC DE 8 TREI PE ZI. MENTIONEZ CA NU CONSUM ALCOOL, CAFEA SI NU FUMEZ, IN SCIMB MANANC MANCAREA CU SARE SI DE ALTFEL CONSUM SI DULCIURI. CAM ASTEA AR FI DATELE NESPUSE IERI P.S AM FACUT SI ELECTROCARDIOGRAMA CARE A IESIT FOARTE BINE. VERTIJUL MEU SE MANIFESTA CU ROTIRE SPRE STANGA, TIUITURI PERMANENTE DAR MEDII SI INAINTEA UNEI CRIZE CARE TINE CATEVA ZILE CU DURERI RARE DAR PUTERNICE DE CAP.
0
06-01-2010, ora 07:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara un consult amanuntit ORL.. cu audiograma, timpanograma si teste vestibulare..
nu pot sa va zic ce este.
faceti si fundul de ochi.. si rugati sa va zica explicit ce vede acol.. caci daca o sa incercati sa cititi ce a scris N.o sa intelegeti nimic.
la ORL.. sa intrebati clar.. de care vertij aveti !
periferic?
sau central!?
conteaza!!!!
0
06-01-2010, ora 19:23
paianjenul
Nu este medic/terapeut
paianjenul
Am inteles, va mutumesc din suflet si cu siguranta voi reveni cu toate datele necesare pe care le solicitati pentru un sfat pe masura ! va doresc pana data viitoare sanatyate, putere de munca si LA MULTI ANI !!! CU RESPECT !
0
07-01-2010, ora 12:52
lyl_vasiloiu
Nu este medic/terapeut
lyl_vasiloiu
buna ziua, mama mea are 58 ani si de cateva zile ii curge si ii suera urechea dreapta.ce tratament ar putea lua?ce diagnosticc considerati dvs?va multumesc!
0
07-01-2010, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ooooo.
imi cereti imposibilul.
1 poate fi un simplu dop de ceara care apasa pe timpan provocand zgomote
2poate fi o otita externa micotica( daca a umplat cu betisoare in ureche
3 poate fi o otita supurata..
fiecare cu tratamentul lui.. nu pot sa va recomand decat sa mergeti URGENT la ORL..
daca e un proces supurativ in urechea medie... se risca o complicatie cerebrala!
0
10-03-2010, ora 14:29
M ovidiu
Nu este medic/terapeut
M ovidiu
buna ziua! prietena mea are probleme cu ambele urechi, auzul ei este de 50 % si poarta aparate auditive.
care ar putea fi cauza problemei? daca are timpanul perforat, sau chiar mai rau, spart, si se opereaza, aceasta isi poata capata auzul complet? cat ar costa o operatie de acest gen?
cunoasteti cumva un medic bun pe langa piatra neamt?
multumesc mult
0
10-03-2010, ora 14:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca a ajuns sa poarte aparat auditiv.. posibil este vorba de o hipoacuzie neurosenzoriala... si atunci Operatia NU are rezultate !
trebue sa stii ce diagnostic are.
trimite audiograma ei pe mail
0
10-03-2010, ora 15:31
M ovidiu
Nu este medic/terapeut
M ovidiu
multumesc ff mult! o sa vb cu ea sa imi trimita audiograma sa o pot trimite... pana atunci, mii de multumiri
0
12-03-2010, ora 12:31
M ovidiu
Nu este medic/terapeut
M ovidiu
buna ziua! am vb cu prietena mea, si mi a spus ca are problema la ureche din cauza unei injectii facute la cap de cand era nou nascuta.. e posibil asa ceva? pentru audiograma nu poate face nimic ca nu le gaseste... e posibil ca problema ei cu urechile, sa ii afecteze vocabularul, ( adica sa pronunte cu greutate cuvintele si incorecte)... iar aparatul auditiv cred ca il foloseste mai mult pt comoditatea ei, nu ca i la recomandat medicul. ce puteti sa imi spuneti... astept un raspuns... multumesc
0
12-03-2010, ora 14:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mearga sa faca audiograma complete( aer+ os)..
numai atunci o sa stii daca o poti ajuta cu ceva sau NU !
0
12-03-2010, ora 20:46
belintan
Nu este medic/terapeut
belintan
in urma cu doi ani de la un curent la urechea stanga am niste simptome carora nu le cunosc nici acum cauza cu toate ca am fost la diferiti medici la orl, neurologie reumatologie dar nu am primit decat tratament cu antiinflamatoare si sedative.
As vrea sa enumar cateva dintre simptomele care le am;mi se infunda urechea si nasul pe partea stanga nu suport zgomotele care imi produc o senzatie de presiune in cap tensiunea arteriala este buna, sensibilitate la frig furnicaturi ala pielii capului Aceste simptome nu sunt permanente apar si dispar Credeti ca au legatura si cu depresia de care sufar de mai mult timp?va multumesc.
0
13-03-2010, ora 07:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu d espus fara o audiograma si o timpanograma.
poate fi de la depresie cu o circulatie cerebrala proasta si afectarea nervului auditiv
dar poate fi si de la rinita cronica.. in fundarea trompei lui Eustachii
timpanograma si audiograma..fac diagnosticul diferenciat !
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.