timp de repaus, dupa operatia de miringoplastie

13-04-2009
stan_sergiu87
Nu este medic/terapeut
stan_sergiu87
Buna ziua.In urma cu 2 saptamani am suferit o operatie de miringoplastie cu grasime pentru a repara timpanul perforat in urma unei lovituri peste ureche.Deoarece sunt sportiv de performanta as dori sa stiu cat timp trebuie sa nu fac efort(forta, alergat, lucrul cu greutati etc.)Este normal sa aud un tiuit dupa operatie daca da, peste cat timp va inceta?Multumesc anticipat si o zii buna in continuare.
4 comentarii
0
13-04-2009, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu ai secretiii din ureche si nu mai ai tratament local indicat de medic.. poti sa incepi de la 3 saptamani sa faci exercitii sportive.
mare atentie.. Sa nu dai apa in ureche ( vata imbibata in ceva uleios, crema.. este o solutie) si dupa baie.. uscat interiorul urechii cu uscatorul de par!
Tiuitul.. poate sa persiste un timp.. incearca sa nu i.l observi.. si el treptat va disparea!
Este foarte important periodic sa mai mergi la medicul care te.a operat.. sa vada timpanul la microscop si sa.ti spuna cum stau lucrurile !
0
13-04-2009, ora 18:37
stan_sergiu87
Nu este medic/terapeut
stan_sergiu87
Multumesc pentru raspunsul si atentia dvs.sper ca tiuitul si sunetul infundat sa treaca.o zi buna.
0
28-03-2013, ora 14:58
uidumac
Nu este medic/terapeut
uidumac
Buna Sergiu,

Intampin si eu aceeasi dificultate ca si tine dupa operatie, au trecut 10 zile de la operatie si am tiuit si sunet infundat in urechea bolnava, ce-mi poti spune, la tine a trecut? si in ce conditii?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
O zi buna!
0
02-04-2013, ora 08:33
uidumac
Nu este medic/terapeut
uidumac
Buna ziua,

Daca imi poate spune cineva care a facut operatie de miringoplastie ce se intampla cu tiuitul pe care il aud continuu dupa operatie, desi au trecut 2 saptamani, in cat timp va disparea?

Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •