tgp tgo foarte mari la copil de sase ani

21-11-2008
danielavasi30@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danielavasi30@yahoo.com
am fost internata cu fetita (6 ani) pentru amigdalite cu puroi.DUPA PATRU ZILE DE CEFORT LA 12 ORE A FACUT FEBRA.I lau schimbat su iau facut penicilina si oxa la 6ore cind am iesit din spital avea TGP-568 SI TGO 396.A DOUA ZI DE LA REZULTAT AM FOST LA spitalul de boli infectioase si ia facut analizele tgp 668 tgo nu stiu ca nu azis.a spus ca are hepatita acuta dar analiza la hepatita nu aiesit si mi-a dat sai dau metaspar o patila alba care nu stiu ce este si prednison patru pastile prima si a doua zi a treia zi trei a patra doua si a cincea zi tot doua.Luni pe 24 /11/2008 repetam analiza la TGP SI TGO. Nimeni numi spune sigur ce are.
6 comentarii
0
22-11-2008, ora 13:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In ultimul timp sunt frecvente cazurile de hepatita toxica postmedicamentoasa, si eu cred ca asta are fetita ta.Datorita imunitatii scazute, tratamentelor dese cu antibiotice in doze mari, prelungite, ficatul cedeaza si probele hepatice urca la valori de sute de unitati. Urmeaza regim protector hepatic [fara grasimi, salamuri, carnaturi. prajeli, maioneza, sosuri etc.], foloseste in alimentatia copilului numai ulei de masline, opreste cateva luni de zile orice fel de antibiotic, in caz de raceala te descurci cu Sumetrolim, siropuri de febra si tuse apoi repeta analizele hepatice la o luna.Nu mai accepta o perioada nici un fel de antibiotic.Vei vedea ca am dreptate.Numai bine!
0
22-11-2008, ora 14:48
danielavasi30@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danielavasi30@yahoo.com
multumesc pentru raspuns.
0
22-11-2008, ora 14:58
danielavasi30@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danielavasi30@yahoo.com
va mai deranjez cu o intrebare.Hepatita toxica postmedicamentoasa se ia cind poate merge in colectivitate?
0
22-11-2008, ora 16:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, nu este contagioasa, este o hepatita ce apare prin exces de medicamente, in special antibiotice.Eu am spus ca presupun ca asta este.Tu sa mergi la medicul de familie sa vezi ce parere are si el si o perioada nu-i mai da asa multe antibiotice.
0
22-11-2008, ora 19:58
danielavasi30@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danielavasi30@yahoo.com
miine mergem inapoi la spital sai faca din nou tgp tgo si asteptam rezultatul la analiza de hepatita
0
02-12-2008, ora 19:52
danielavasi30@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danielavasi30@yahoo.com
Am luat rezultatul la analize astazi anti-hav-igm -negativ, anticorpi virus epstein barr-vca igm -29, 53. va rog sa-mi spuneti parerea dv t, TGP. A SCAZUT LA 198. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •