tgo si tgp marite

01-03-2007
ela_andre
Nu este medic/terapeut
ela_andre
Catre D-na dr. Craciun Anca (va rog din nou ajutati-ma cu un raspuns)
Imi pare nespus de rau ca va tot deranjez, sunt d-na cu sotul navigator, care trebuia sa plece in voiaj, sotul a plecat dar azi am aflat restul rezultatelor si anume:
ANTI HCV NEGATIV
ANTI HAV Electrochemiluminiscenta >60 (care este incadrata peste valorilede 20 pozitiv)
Si AG HBS NEGATIV
D-na doctora ce ar trebui sa inteleg din analize caci sotul meu are hepatita A, sunt din nou disperata, caci el a plecat in voiaj cu un tratament destul de usor zic eu dat de un medic internist, mai exact Hepaton PLus, Laggosa, si regim, fara alcool deloc, nu stiu ce sa cred, poate ramane in voiaj 4 luni, sau este destul de grav si ar trebui sa se intoarca, el nu avea nici un fel de simptom, si avea o stare generala buna
Intrebarea este eu si fetita mea de 4 ani trebuie sa ne facem analizele, VA ROG DIN TOT SUFLETUL RASPUNDETI-MI, sper din toata inima ca fetita mea sa nu aiba, ma gandesc cu groaza ca ar fi si ea infectata
Multumesc
5 comentarii
0
02-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
stimata doamna,
cu aceste analize trebuie sa mergeti la medicul de familie pentru interpretare in context clinic si eventual pentru luarea de masuri epidemiologice necesare. sa va spun de ce:
anticorpii anti HAV pot fi de doua feluri: IgM si igG. Daca primii sunt crescuti, atunci este hepatitat acuta. Daca IgG sunt crescuti, inseamna ca sotul dvs a facut hepatitat in trecut si sunt de protectie (ceea ce e mai probabil daca spuneti ca a avut SIGUR hepatita tip A in copilarie).
Daca totusi este hepatita acuta, atunci familia poate sa fie imunizata, cu efecienta de pana la doua saptamani post expunere. Transmiterea se face pe cale fecal-orala, adica prin nespalarea mainilor dupa utilizarea toaletei de catre bolnav, care pune mana pe clanta, usa etc, iar cel ce va fi contaminat nu se spala pe maini la randul sau inainte de mancare.
Copiii si tineri fac de obicei forme usoare ale hepatitei.
nu exista tratament specific pentru virus si atunci se dau protectoare hepatice, asa cum a primit sotul dumneavoastra.
daca doriti sa mai vb pe aceasta tema, postati un comentariu in continuare si il voi vedea.
multa sanatate!
0
02-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
de obicei cei cu meserii ce implica deplasari peste hotare (piloti, navigatori) se face vaccinarea preventiva contra hepatitei tip A.
0
09-02-2011, ora 15:44
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc
0
18-02-2011, ora 08:35
Alin N.
Nu este medic/terapeut
Alin N.
Buna ziua, va rog sa imi spune-ti si mie ce se intimpla.Am facut analizele acum 10 zile si mi-a iesit ca mari la ficat : tgp132 tgo72, triglicerde 415, colesterol total 293 glicenia 183, am tinut regim alimentar (fara sare, fara zahar) acum cind am facut analizele iarasi valorile la ficat au crescut: tgp261, tgo138, trig 166, cols 289 si glicemia 151.Ce trebuie sa fac? astazi am facut analizele la alta clinica. Va rog un raspuns urgent.In aceste 10 zile m-am supara foarte rau.
0
18-02-2011, ora 19:54
Alin N.
Nu este medic/terapeut
Alin N.
Astazi am facut si analiza Ag Hbs si este negativa si Anti HVC care este la fel negotiva, nu stiu care ar putea fii motivul.Va rog un raspuns.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.