testul papanicolau

08-12-2005
simonne_ci
Nu este medic/terapeut
simonne_ci
buna ziua!
mama mea a facut in iulie testul papanicolau, dar din pacate nu am reusit sa ajungem la bucuresti sa luam rezultatul pana acum...sa fiu sincera ea a zis ca a facut testul asa...nu ca ar fi vreun pericol...(inconstiente - veti spune)...
acum ea e plecata din tara si urmeaza sa revina la inceputul lui ianuarie...am luat rezulatele de la testul papnicolau si citez doar ce se intelege din biletul respectiv:
frotiu tip 3;displazie moderata si severa; frotiu tip 3 ppn inflamator.
care este sfatul dumneavoastra????sa alrmez toata familia si sa o chem la urgenta in tara ???? poate fi prea tarziu daca merge la control pe 10 ianuarie????sau poate repeta testul papanicolau in italia.o pot ajuta cei de acolo?precizez ca ea este in vizita si nu la munca, deci nu are asigurare medicala s.a
va rog din suflet sa-mi dati un raspuns!!!
multumesc!!!
1 comentarii
0
11-12-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Din cate am inteles eu din ce-ati scris din rezultat, frotiul pare cel putin suspect si ar trebui dublat de o biopsie cu examen histologic. Pe de alta parte eu nu sunt de specialitate si noi inca nu avem colaboratori pe ginecologie. Spuneti-i mamei dv. sa repete testul in Italia, iar medicii de acolo ii vor spune daca este necesara si o biopsie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.