testosteron liber marit

02-11-2010
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
mi am facut niste analize la endocrinologie si mi a iesit testosteronul liber marit - 0.015 nmol/L, estradiol 1296.0 pmol/L, FSH - 2.7 mUI/mL, LH - 2.4mUI/mL, PROGESTERON 43.6, PROLACTINA 326μUI/mL, TESTOSTERON 2.0 nmol/LMedicul la care am mers mi a spus ca nu e cazul de tratament pt ca este foarte putin depasit. Mi am facut si o eco intravaginala unde nau u fost depsitate chisturi ovariene.Totusi care poate fi cauza acestui testosteron marit si dc la aceasta valoare e nevoie de tratament?Doresc sa raman insarcinata, are vreo influenta aceasta valoare?Ar trebui sa mi fac si alte investigatii la glanda tiroida, suprarenale?Ca si manifestare am observat o pilozitate mai accentuata.acesta fiind si motivul vizitei la medic.Ce anume ma sfatuiti?
1 comentarii
0
02-11-2010, ora 20:49
Tamas Letitia
Nu este medic/terapeut
Tamas Letitia
am o fetita de 22 ani si de la 18 ani este dianosticata cu hipotiroidie a fact tratament c eutirox 100 la inceput apoi cu doza de 50ml timp de 2ani. anul acesta in aprilie valoarea tsh era de 0, 5 si medicul a recomandat o pauza de 3 luni intreruperea tratamentului.cand a refacut analiza, dupa5 luni, valoareaTSH era de 484, 1560u/ml credeti-ma ca am scris corect.medicul a recomandat iarasi tratament cu etirox de 100 o luna si apoi sa m, earga la control. va rog mult sa ma indrumati.si sa-mi spuneti ce reprezinta aceasta valoare.
stiu sigur ca nu e de bine daca este sa ma orientez dupa valorile de referinta. astept
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.