testicule rosii

29-01-2010
scandac
Nu este medic/terapeut
scandac
1. De aproximativ un an am observat o roseata pe partea de jos si laterala a testiculelor, uneori putina mancarime. In anumite perioade, roseata apare si pe varful pielei care acopera penisul. Am fost atunci la un medic care mi-a spus ca pare a fi o ciuperca si sa ma ung cu Triderm pe zona afectata, inclusiv pe varful penisului cand apare. Am folosit pana acum in decurs de un an, vreo 4-5 tuburi de unguent Triderm, ce-i drept nu continuu, mai mult cand si cum simteam iritatia, mai dadeam cu ceva unguent... Ma intreb asta sa fie cauza ptr care inca mai am aceasta roseata? Sa incerc si cu altceva si daca da, cu ce?
2. Cu sau fara legatura, mai am cam tot de un an si un miros urat al urinei, ca de latrina statuta, miros ce nu il aveam inainte. Acelasi medic mi-a zis ca am un fel de uretrita mixta si mi-a dat sa iau un tratament cu ciproflaxom si tinidazol (cred ca am tradus bine de pe reteta :). Si acest tratament l-am facut de doua ori. Dupa primul, parca disparuse, dar dupa o perioada, mirosul a revenit. Am repetat tratamentul, iar a disparut si iar a aparut. Sa mai fac odata tratamentul prescris sau exista si altceva?
3 comentarii
0
02-02-2010, ora 22:34
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
eu zic ca mirosul urinii poate indica o infectie urinara (probabil de aceea ai primit si antibiotic ca tratament) insa o diagnosticare corecta se face facand o urocultura, iar daca e vorba de infectie urinara, vei avea si o antibiograma care iti va spune la ce antibiotic e sensibila infectia. Pe baza acestei antibiograme doctorul iti poate prescrie antibioticul care iti va rezolva problema.
0
08-04-2012, ora 16:00
ramdac
Nu este medic/terapeut
ramdac
buna, se pare ca ai drescris foarte bine aceasi afectiune pe care o am eu in acest moment. roseata de pe testicule - o pata ciudata rosie, faptul ca uneori apare mai pregnant si alteori aproape dispare, mancarimile, roseata ; apoi e si iritarea de pe pielea care acopera varful penisului - uneori pielea din aceasta zona pare ca se usuca si formeaza un mic inel uscat iar in momentul erectiei pielea crapa si rezulta o usturime crancena; mirosul ciudat care apare la urinare si in zona preputului (uneori parca ar aparea si o substanta alba ciudata).. vroiam sa te intreb daca ai reusit sa scapi de afectiune si cum. am fost la 2 medici pana acum - acelasi TRIDERM pe care l-am aplicat - un tub intreg, al doilea medic imi zicea ca nu e nimic grav sau ca nu am nimik.. imi cunosc bine organismul si stiu ca am ceva. deja am problema asta pe cap de 1 an jumate.. nu regret acea aventura in urma careia a aparut problema dar regret din suflet ca nu m-am protejat... daca ai reusit sa scapi de afectiune te rog spunemi cum ai reusit. raman dator...
0
25-05-2021, ora 19:59
Gobi29
Nu este medic/terapeut
Gobi29
Salut,
Ai rezolvat problema ? Ai găsit un tratament ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.