teste ovulatie

17-06-2009
kammy
Nu este medic/terapeut
kammy
Buna,
De mai bine de 2 ani eu si sotul meu incercam sa facem un bebe si nimic pana acum. Am facut anul trecut tratament 3 luni cu duphaston, 6 luni cu branca ursului iar acum sunt la a 2-a luna de tratament cu ova-mit. La sfatul medicului in perioada 11-15 am facut teste de ovulatie. In prima luna a doua liniuta a fost slab vizibila in ziua 13 apoi negative. Luna aceasta toate testele facute pana in ziua 15 inclusiv au avut o a doua liniuta vizibila insa mai slab decat celelalte. Mentionez ca am un CM neregulat (la 32-35 zile). credeti ca este cazul sa mai fac si alte teste de ovulatie (sunt in ziua 16).
Multumesc,
3 comentarii
0
17-06-2009, ora 14:39
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Buna Kammy!Si noi ne dorim un bebe f mult si tot incercam de aproape un an si degeaba, medicul meu nu mi-a dat deocamdata un trat (pt ca mi-a zis ca abia dupa un an de zile se poate incerca ceva), in afara de niste antiinflamatoare si vit E pe perioada menstruatiei.Cum ai facut tu trat cu branca ursului?La recomandarea medicului?Despre testele de ovulatie nu prea stiu asa multe, nu mi-am cumparat niciodata.Iti doresc multa sanatate si sa de-a domnul ca intr-o zi sa ne bucuram de minunea de a fi mamici.
0
18-06-2009, ora 08:32
kammy
Nu este medic/terapeut
kammy
Buna, tratamentul cu Branca ursului l-am facut la recomandarea medicului. De 3ori pe zi timp de 6 luni. Dar nimic...Si eu si sotul meu am facut anul trecut o serie de analize. Sotul este ok. La mine cica e problema.nu exista ovulatie.trompele nu sunt infundate asa ca se pare ca de vina sunt ovarele micropolichistice.Acum, asa cum am mai zis fac tratament cu ova-mit...poate de data asta voi avea noroc si bebe va veni...Sper sa aud vesti bune de la tine
0
18-06-2009, ora 12:30
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
la un CM neregulat se calculeaza diferit zilele fertile.
Astfel daca zici ca esti in a 16 zi deci ai avut CM pe 1 iunie.
deci pt un ciclu de 32 de zile zilele fertile sunt de pe 16 pana pe 21 iunie.
in iulie de pe 18 -23.
Pt un ciclu de 35 de zile zilele fertile incep de 19-24, iar in iulie de 24-29.
sper sa ti fi fost de folos.
Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •