teste hormonale si spermograma.. ce alte analize trebuie sa mai facem?

01-07-2008
viola
Nu este medic/terapeut
viola
buna,
cand se recomanda a se face testele hormonale?
incerc sa raman insarcinata din martie.
nu am probl de sanatate. am facut testul papanicolau in ianuarie si am avut o candida - pe care am tratat-o
sotul a facut spermograma si e ok...
n-as vrea sa pierdem timpul asteptand daca ar treb facute analize suplim...
merci
4 comentarii
0
01-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Testele hormonale se fac intr-o anumita etapa a investigatiilor pentru elucidarea cauzei unei infertilitati de cuplu.
Avand in vedere ca infertilitatea de cuplu este, prin definitie, starea care dureaza de cel putin un an si care (etc), reiese ca cel mai devreme se recomanda sa faceti teste hormonale in martie 2009.
0
02-07-2008, ora 00:00
viola
Nu este medic/terapeut
viola
va multumesc frumos...
as mai avea o intrebare: s-ar putea ca ovulatia sa se intample in a 10-11zi de la CM ?? mentionez ca am o mentruatie regulata, 27-28zile...
va intreb intrucat in a 10zi am simtit niste dureri gen cele pe care le am cand imi vine menstruatia...
astept cu interes rasp dvs.
va multumesc foarte frumos. o zi buna !!
0
02-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ovulatia are loc intotdeauna in ziua a 14-a +/- 1 inainte de menstruatia urmatoare. Se poate ca ovulatia sa fie dureroasa (Mittelschmerz). Deci, pentru a sti precis daca acele dureri au reprezentat ruperea foliculului trebuie asteptata menstruatia urmatoare. Daca va veni mai devreme cu 3 zile inseamna ca acela a fost momentul ovulatiei.
0
26-04-2010, ora 09:44
szidomido
Nu este medic/terapeut
szidomido
asi avea o intrebare pentru dn. doctor. Am o fetita de 6 ani si din noiembrie incerc sa raman insarcinata si nu se poate. problema este ca din ianuarie nu am ciclu si nici insarcinata nu sunt. acum un an a inceput sa am dereglari la ciclu am facut tratament cu anticonceptionale DIANE dar nu a ajutat nimic am avut candida la care am facut tratament dar ciclul nu este regulat si am crezut ca poate fi problema hormonala Va rog frumos sa -mi dati un sfat ce sa fac sunt necesare niste teste hormonale ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Principiul care stă la baza reglării secreției de hormoni
  • Hormonii din laptele matern influențează pozitiv flora intestinală a sugarului
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Hormonii feminini ar putea proteja femeile de efectele gripei
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  •