teste de sarcina negative si intarziere menstruatie dupa postinor 2

24-02-2016
AdinaB87
Nu este medic/terapeut
AdinaB87
Buna ziua,

La 2 zile dupa terminarea ciclului menstrual (23.01-28.01) am facut sex neprotejat, fara ejaculare in interior. Am luat 2 pastile de Postinor in fereastra de 72 de ore (la 12 ore una de alta), desi poate nu ar fi trebuit pentru ca eram in perioada infertila (am ciclu regulat, 28 de zile). Am luat pastila doar ca sa fiu sigura. La cateva zile dupa ce am luat Postinorul am avut sangerari cam 3 zile (nu de aceeasi intensitate ca si la menstruatie), insotite de dureri pe care le am si in prima si a doua zi de ciclu menstrual). Cu 3 zile inainte de data la care ar fi trebuit sa imi vina ciclul (20-21.02) am facut un test de sarcina ultransensibil (10 mUI/ml) care a iesit negativ. In 22.02 am facut inca unul pentru a confirma rezultatul anterior (de data aceasta cel normal, 20mUI/ml) care a iesit tot negativ. Ciclul inca nu mi-a venit. Este posibila intarzierea din cauza Postinorului? Multumesc!
4 comentarii
0
24-02-2016, ora 20:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da !
0
24-02-2016, ora 20:26
AdinaB87
Nu este medic/terapeut
AdinaB87
Poate fi vorba de sarcina? Ma gandesc sa mai fac un test peste 2-3 zile daca nu imi vine intre timp.
0
24-02-2016, ora 23:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti sa faceti test sa stati linistita.
Menstra poate intarzia de la Postinor si 2 luni. E o adevarata bomba de hormoni.
Evitati asemenea pastile. Cu prezervativ de fiecare data nu veti mai trece prin astfel de emotii si nici nu veti ramane insarcinata.
0
25-02-2016, ora 09:10
AdinaB87
Nu este medic/terapeut
AdinaB87
Multumesc pentru raspuns. Mai tot timpul asa se intampla, cu prezervativ. De data asta a fost exceptia..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele pilulei de a doua zi ar putea fi potențate de un medicament antiinflamator
  •