testul de sarcina - cat e de sigur?

23-04-2008
andradada
Nu este medic/terapeut
andradada
Buna ziua.
As dori sa stiu daca dupa 3 teste de sarcina toate iesite negativ ar trebui sa ma mai ingrijorez ca pot fii insarcinata sau pot dormi linistita.
Mereu ma gandesc ca nu e destul de sigur testul de sarcina, ca nu era bun lotul de fabricatie etc.
Va multumesc
12 comentarii
0
23-04-2008, ora 00:00
adz
Nu este medic/terapeut
adz
Normal ar fi ca dupa 3 teste cu rezultat negativ sa nu fie nici o problema.Trebuie, bineinteles, si ca acele teste sa fi fost efectuate corect, conform instructiunilor[unele dintre ele trebuiesc facute dimineata, la altele nu conteaza ora, depinde in general de marca testului].Asadar, daca ati tinut cont de aceste detalii si daca nu exista si alte simptome care ar putea indica o sarcina[ameteli, greturi, marirea sanilor etc.], totul este in regula.In caz contrar, consultati un medic ginecolog, el este cel mai in masura sa va ofere cel mai sigur raspuns.
O zi frumoasa!
0
23-04-2008, ora 00:00
andradada
Nu este medic/terapeut
andradada
am avut grija sa respect regulile. am vazut data de fabricatie si cand expira testul de sarcina, am facut testele numai dimineata sa fiu sigura ca iese testul ok si am folosit marci de care stiam ca sunt bune (clear blue si surecheck). din pacate e psoibil sa am o dereglare hormonala (am fost la ginecolog si asa mi-a zis).
eu vreau dar sa am asigur ca e o dereglare hormonala si nu e vorba de o sarcina.
0
23-04-2008, ora 00:00
adz
Nu este medic/terapeut
adz
Din cele afirmate de dumneavoastra, am inteles ca ingrijorarea ca ati fi insarcinata dupa 3 teste efectuate era doar de ordin psihic, nu ca ar mai fi si alte aspecte care va dau de gandit.Daca ati consultat un medic, iar acesta v-a spus ca e vorba de o dereglare hormonala, atunci nu mai e cazul sa va faceti griji.
0
23-04-2008, ora 00:00
andradada
Nu este medic/terapeut
andradada
ok.atunci voi icnerca sa fiu mai calma si ami sigura pe mine. va multuemsc foarte mult pentru raspunsuri.
0
24-04-2008, ora 00:00
adz
Nu este medic/terapeut
adz
Cu multa placere.Sper ca v-au fost folositoare!
0
24-04-2008, ora 00:00
piciulina
Nu este medic/terapeut
piciulina
am si eu o intrebare..! am luat postinor 2, am avut o sangerare dupa 5 zile cam asa! apoi trebuia sami vina menstruatia pe 1 aprilie si a intarziat cam mult! am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative! am motive de ingrjorare sau e de la pastila? multumesc anticipat
0
05-05-2014, ora 22:33
Alexa999
Nu este medic/terapeut
Alexa999
Buna, as avea si eu o intrebare, de 3 luni am ciclul regulat, la ecografia abdominala care a fost facuta din alte cauze nu s-a precizat nimic ca s-ar putea vedea o sarcina.am 5 teste negative facute la interval de timp diferit.Precizez ca nu a fost act doar atingere fara ejaculare. Credeti ca testele ar putea avea rezultat fals?
0
05-05-2014, ora 23:49
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
In aceasi situatie sunt si am fost si eu. Am luat o gramada de teste, am analizat liniuta fantoma ca practic nu era niciuna la litera T unde trebuia sa iasa daca as fi fost gravida, am cautat umbre de liniute, fantome si inchipuiri, insa toate 30 sau 40 cate teste am luat in luna asta au fost negative, dar eu m-am speriat doar pentru ca mi s-a parut ca mi se umflase burta, care probabil era o balonare sau o indigestie, ceva de genu. Asa ca nu te panica si nici nu te ingrijora, nu ai nimic, e o treaba doar in capul nostru, al femeilor...Sanatate si liniste.
0
07-05-2014, ora 10:07
marina90
Nu este medic/terapeut
marina90
buna, nu intotdeauna testele sunt corecte...exemplu mie trebuia sa imi vina pe 25 aprilie dar nu mi a venit nici pana azi, acum o saptamana mi am facut un test si mi a iesit negativ, , dimineata cand mam trezit aveam pete pe bluza semn ca mi a picurat lapte din san si cand am strans si din celalalt la fel picura, , , ce sa inteleg, , sunt insarcinata si testul nu e bun sau e testul bun si nu sunt insarcinata.va rog un raspuns...
0
07-05-2014, ora 20:43
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
cum sa-ti picure lapte la 2 saptamani? eu cand am fost gravida nici in a2a luna nu'mi picura cum zici tu :)))
0
08-05-2014, ora 12:39
marina90
Nu este medic/terapeut
marina90
ruxi eu nu am zis k gata sunt insarcinata...am zis totusi k poate e posibil...am o fetita de 4 ani si cred k in mare parte stiu si eu cam cand iti curge dar am zis k poate prin absurd se poate intampla, , , , si din ce am citit pe forum e posibil sa iti curga si fara sa fii insarcinata...
0
08-05-2014, ora 12:40
marina90
Nu este medic/terapeut
marina90
si daca citesti mai sus cam nu sunt 2 sapătamani cum zici u..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: