teste de ovulatie si trompe infundate

05-06-2014
Cristinaravi
Nu este medic/terapeut
Cristinaravi
am teste de ovulatie tip banda, iar astazi mi.au aparut 2 linii, asta insemnand ca sunt in ziua de ovulatie...intrebarea mea ar fi : daca testul imi apare 2 linii asta inseamna ca sunt fertila si ca trompele mele nu sunt infundate sau ar putea fi infundate? as vrea sa fac acea investigatie cu instilatii, dar din pacate nu sunt in tara...as putea sa aflu prin alte metode daca am trompele infundate????? va rog mult sa.mi raspundeti cu orice lucru pe care il stiti. va multumesc mult pt raspunsuri...va rog
9 comentarii
0
06-06-2014, ora 20:21
hadar oana
Nu este medic/terapeut
hadar oana
Buna cristina, eu sunt in perioada instilatiilor cu trompe infundate, daca vrei sa iti dau mai multe detalii in ceea ce priveste trompe, instilatii etc intra pe adresa mea de fb HADAR OANA si lasa-mi un msg, , te pup
0
09-06-2014, ora 21:51
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Cristinaravi,

Testele de ovulatie nu sunt foarte relefante, identifica doar cresterea hormonului care determina ovulatia (LH), dar nu o si confirma.

Permeabilitatea trompelor este un subiect complet diferit, nu are legatura cu ovulatia. Este vreun motiv pentru care suspectezi ca ai avea trompele blocate?
0
14-06-2014, ora 19:01
Cristinaravi
Nu este medic/terapeut
Cristinaravi
da, de vreo 1 an de zile cu tratament clostybelgit si acum tratament pt ovare polichistice nu am ramas gravida...si asta m.ar duce cu gandul ca as putea avea trompele infundate...dumneavoastra, domnul doctor Laurentiu ce tratament recomandati pentru ovarele polichistice?? multumesc pentru raspuns
0
15-06-2014, ora 00:15
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Pentru a verifica permeabilitatea trompelor se poate face o histerosalpingografie. Au existat infectii in trecut (gonoree, clamidia)?

Tratamentul pentru ovarele polichistice devine o problema din ce in ce mai complexa. Inteleg ca tinta este sa ramai insarcinata, deci este important de stiut daca ovulezi sau nu. Cum sunt ciclurile menstruale (durata, regularitate)? Progesteronul a fost dozat vreodata?
0
15-06-2014, ora 18:51
Cristinaravi
Nu este medic/terapeut
Cristinaravi
ciclul il aveam foarte neregulat acum un an pana sa incep pastilele closty, dar acum il am regulat 30.31 de zile si pentru ovare polichistice acum iau tratament cu duphaston 1/zi din a 16.a zi timp de 10 zile si myo.sun 1 pliculet pe zi din ziua 1 pana in a 15 zi...cum as putea sa aflu daca ovulez sau nu? iar infectie am avut in trecut doar o ciuperca, dar doamna doctor a spus ca nu e cava grav si ca majoritatea femeilor o au...nu stiu cum se numeste mai exact acea ciuperca, am uitat...multumesc pentru raspuns
0
16-06-2014, ora 02:02
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Closty este numele corect sau un typo, care este substanta ativa (scrie in prospect)? Intreb pentru ca acum aud prima data de ele.
0
16-06-2014, ora 19:22
Cristinaravi
Nu este medic/terapeut
Cristinaravi
se numesc clostilbegyt : citrat de clomifen, 50 mg si sunt pt stimularea ovulatiei, cred...
0
23-06-2014, ora 11:38
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Asa este, clomifenul se foloseste pentru stimulare ovariana. Nu este indicat sa-l iei pe perioade asa lungi (un an). Sfatul meu este sa reprogramezi un consult ginecologic, as recomanda o pauza din tratamentul cu clomifen, iar daca il vei reincepe trebuie sa monitorizezi ovulatia (prin ecografii / dozare de progesteron). Doza de clomifen se poate creste, dar numai sub monitorizare atenta.
0
05-02-2017, ora 12:44
rodykuta
Nu este medic/terapeut
rodykuta
Buma ziua domnule doctor, am fost ieri si am facut un ecograf datele fiind urmatoarele:ovar drept 24/14mm aspect normal ecografic, ovar stang 28, 7/18, 5mm aspect normal post ovulator.Cavitate centrala cu endometrul 9.58mm.Lama de lichid in fundul de sac Douglas de 10, 7mm.Ultima menstruatie am avut'o pe 4ianuarie, am ciclu de 30 zile si pe 3luna aceasta am avut test de sarcina pozitiv, dar la ecograf nu sa vazut nimic, credeti ca ar putea fi o extrauterina avand in vedere endometrul subtire?Cand am facut ecograful, cronologic aveam 4saptamani si 3zile.Astept raspunsul d-voastra, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Inflamarea („înfundarea”) trompelor uterine
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •