test papanicolau anormal

30-07-2012
mishapreda
Nu este medic/terapeut
mishapreda
Buna ziua,

Testul Papanicolau pe care l-am facut saptamana trecuta a indicat ASC-H, adica anomalii ale celulelor scuamoase fara a exclude o leziune de grad inalt. Va trebui sa fac conizatie. Intrebarea mea este daca acest diagnostic poate fi cancer.

Multumesc
4 comentarii
0
31-07-2012, ora 17:01
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Stati linistita, faceti conizatia si medicul va va recomanda pasii urmatori. SI nu inseamna cancer!
0
31-07-2012, ora 22:04
mishapreda
Nu este medic/terapeut
mishapreda
Va multumesc mult!
0
19-12-2012, ora 18:44
adda27
Nu este medic/terapeut
adda27
am si eu o intrebare, mi-am facut azi testul Papanicolau si in urma examinari mi s-a spus ca o rana pe col-cervicita este grav mi s-a spus sa nu ma sperii si sa astept rezultatul dar mi-e putin teama, prietenul meu actual a avut gonoree acum un an de zile dar a trata-o si zice ca e sanatos de acolo se poate sau de la ce ar putea sa apara, are ceva dak am avut contacte sexuale fara sa stiu ca am cervicita se transmite nu am niciun simptom sa numai am contact sexual pana la aflarea rezultatului ???? va rog sa imi rsp multumesc
0
22-05-2013, ora 14:36
adda27
Nu este medic/terapeut
adda27
am o intrebare, dak am luat cam aiurea anticonceptionale si am avut de doua ori in aceeasi luna menstruatie, si api nu am intrerupt anticonceptionalele pt ca trebuia sa iau antibiotic, am avut contact sexual dar protejat, si menstruatia intarzie sa apara
se poate sa fie efectul anticonceptionalelor luat aiurea sau ce ar putea fi????????????? astept raspuns urgent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •