La testul papanicolau se depisteaza si infectia cu HPV?

19-01-2014
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Buna ziua, as dori sa stiu daca la testarea Babes Papanicolau se face automat si testarea pentru depistarea HPV, ca metoda de rutina, sau trebuie sa soliciti aceasta analiza. Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
19-01-2014, ora 16:13
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Ioana


testul Papanicolau il faci automat ca sa depistezi ce radacini Hpv ai in interior(adica canceroase s-au necanceroase)pentru ca celle de la exterior(condiloamele)sunt vizibile si se pot trata cu anumite creme s-au cauterizare.sper ca am putut fii de ajutor!!o zi buna.
0
19-01-2014, ora 16:15
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Si in mod normal trebuie sa soliciti aceasta testare Hpv!!asta o discuti cu medicul ginecolog s -au daca ai trimitere de la dermatolog!!
0
19-01-2014, ora 17:00
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Multumesc mult pentru raspuns, nu am motive intemeiate sa fac aceasta analiza, doar eram curioasa daca trebuie sa o solicitat separat de testul Papanicolau si daca da, cat costa...
0
19-01-2014, ora 19:11
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Stiu ca testul Papanicolau costa pana In 100 de Ron...dar testul separat Hpv care sa arate cu ce fel de radacini te-ai procopsit vosta mult mai mult...poate chiar 200, 300 Ron..
0
19-01-2014, ora 19:34
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Multumesc mult!
0
19-01-2014, ora 21:49
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga Ioana, informatile ce ti s-au dat mai sus sunt putin eronate.

Testul Ppanicolau nu il faci pentru a depista radacini de HPV si nici nu arata daca ai HPV sau nu. Testul Ppanicolau este folosit cu scopul identificarii modificarilor celulare anormale de la nivelul cervixului si pentru screeningul cancerului de col uterin.

Testul Hpv se face numai daca la Papanicolau ai un anumit rezultat si medicul tau te va informa daca e nevoie sa iti faci genotiparea HPV.
0
20-01-2014, ora 13:26
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc mult pentru răspuns! Aş mai avea o întrebare pe care am mai postat-o şi la alte secţiuni dar o pun şi aici, poate primesc şi alte păreri şi sfaturi, orice mi-ai fi util pentru că sunt îngrijorată. Ce reprezintă metaplazia scuamoasă matură şi imatură şi care sunt riscurile, adică poate fi un prim pas spre debutul unui cancer de col? Mulţumesc mult anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  •