test papanicolau

17-10-2007
micheline
Nu este medic/terapeut
micheline
am efectuat un test Papanicolau la recomandarea medicului. Am luat rezultatul de la cabinetul de analize, dar la doctor merg abia maine...nu mai am rabdare si as vrea, daca se poate, un "verdict" din partea dumneavoastra.

Va scriu exact ce scrie pe buletinul de analiza:

Frotiu: adecvat

Modificari celulare beningne:
- infectii:candida, bacterii
- modificari celulare asociate cu: inflamatie; metaplazie

Evaluare hormonala: aspect hormonal compatibil cu varsta si anamneza

Caracterizare generala: modificari celulare benigne

Diagnostic final: FCD:Frotiu de tip inflamator. Celule exocervicale superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa, celule endocervicale, exudat inflamator fibrino -leucocitar, citoliza, bacili Doderlein, filamente de Candida.

Va rog daca se poate sa imi spuneti parerea dumnevoastra.

Va multumesc.
In alta oridne de idei in luna iulie am avut o inflamatie, am fost la medic mi-a data sa fac niste teste FCB si chlamidia. Rezultatul “FCB este: rare PMN…fara candida
Cultura vaginala: negative
Chlamidia trocomatis= negative”
Am facut primul tratament cu meclon unguent, sampon betadin, si ovule compuse din ciprofloxacin 0.10, nostaxim 0.20…si inca 2
Ideea e ca partenerul meu nu a facut tratament decat cu sampon, atat mi s-a spus. Dupa primul contact sexual a reaparut. Am fost din nou la medic mi-a dat aceeasi reteta si in plus flucovim 150 si Somexin ov pe care nu l-am tinut, am luat din nou prima reteta de data asta unguent si sampon impreuna cu partenerul. Dar a reaparut. Am facut testul papanicolau de mai sus, insa medical m-a trimis din nou sa fac teste pt Ag chlamidia si FCB sin u inteleg de ce. E drept ca nu a vazut inca rezultatul papanicolau…iar in privinta inflamatiei nu stiu ce pot sa mai fac, idea e ca este insuportabila.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.