test papanicolau, sterilet

24-10-2010
gabyc
Nu este medic/terapeut
gabyc
am facut testul papa nicolau in 2009 luna febr si a iesut cu grad II, apoi biopsie si a iesti hiperpalzie endometriala simpla cu displazie usoara focala, am fost indrumata sa pu un terilet mirena si totul va fi bine.Anul acesta am mai fost la acela si medic si totul era ok desi i-am spus ca am o durere in partea stanga. in sept am facut testu si a iesti cu grad 3pe 4, am ramas socata. Am facut iat biopsie si m-a chiuretat si foarte destins mi-a spus ca ma opreaza si gata, daca trebuie. astept rezultatul de la biopsie si nu mai pot cu nervii. A gresit oare doctorul cand mia- pus acel sterile? Si am fost la clinica particulara si degeaba, totul se desafoara f repede si ii intereseaza decat banii si cat mai multi pacienti. a mai avut cineva caz ca al meu? va rog sa-mi spune-ti.
5 comentarii
0
24-10-2010, ora 22:31
pitelena
Nu este medic/terapeut
pitelena
eu am o poveste mult mai delicata cu acest vestit test papa nicolau
in luna august2010 am mers ptr un control de rutina la maternitatea din botosani, unde in urma unor analize si a testului papa nicolau a iesit gradul 2 pe 3, iar la colposcopie a iesit urmatorul diagnostic:uter8cm/5cm contur neregulat, structura neomogena cu endometru central prezent de 0.58cm pe peretele anterior fundic formatiune hiperecogena de 3.25/2.14cm, , ovar drept 3.95/3c cu 2 formatiuni hipoecogenede 1.75cm si 0.92cm, , ovar stang=3.31cm/2cm structura microfoliculara.Mentionez ca in timpul recoltarii paptestului aveam o scurgere anormala de culoare unei zeme de carne stricata care de fapt m-a determinat sa fac aceste investigatii.dr a fost direct si mi-a zis ca e vb de o displazie de col uterin si trebuie efectuata o biopsie in urma careia va decide se taie sau nu din corpul meu
am zis ca e bine sa mai repet un paptest si asa am si facut la doua sap am repetat acest paptest si mi-a iesit gradul 1 deci ceva mintea in tot acest diagnostic am decis astfel sa consult un dr din IASI care a ramas surprins cand pe buletinul de analize a gasit scris: ASC-LSIL 2-3 si a zis ori e una ori e alta acestea doua nu pot exista pe acelasi buletin de analize.iar si mai mare a fost surpriza mea cand mi s-a zis ca nu am nici cea mai mca leziune pe col.Am urmat un tratament cu PIMAFUCIN-ovule si spalaturi cu TANTUM ROSA acea secretie a disparut iar acum trebuie sa recoltez un nou paptest.si sper sa fie totul o eroare medicala(adica.displazia de col uterin de care se vorbea la controlul de la maternitatea botosani)si daca vor fi contrazise rezultatele de la primele investigatii tin sa inclin sa judec astfel caci banii obtinuti de la o interventie chirurgicala sunt mai importanti ptr unii medici decat un organism mutilat fara motiv intemeiat o sa revin si...fii tare gabyc nu dispera viata merita traita
0
24-10-2010, ora 22:43
alinadascalul
Nu este medic/terapeut
alinadascalul
buna..sunt noua pe aici si am o intrebare: am facut o lama si rezultatul suna cam asa.frotiu marcat inflamator cu numeroase pmn integre si alterate, detritus celular, mucos, fibrina
flora microbiana nespecifica mixta {bacilara, lactobacilara, cocobacilara, rar bacilofilamentoasa}
nu se obs candida spp, neisseria gonorrhoeae, trichomonasvaginalis
celule epiteliale scuamoase cu aspecte reactive.
poate cineva sa imi traduda...poate stie diagnosticul si poate un tratament?
0
25-10-2010, ora 14:11
gabyc
Nu este medic/terapeut
gabyc
buna, tot gaby sunt, am rezultatul biopsiei : displazie severa exo/endocol. SIL - CIN III PAP IV A, ce fac?
mai consult alt medic, mai fac un test? e grav tare? oare trebuie sa extirp totul? as vrea sa ma duc la cluj la un alt medic, va rog recomandare
0
01-11-2010, ora 00:04
gelu_ciobanu57
Nu este medic/terapeut
gelu_ciobanu57
pentru Gabyc.
tocmai am fost operata recent. -*


(*modificat de administrator)
0
15-11-2010, ora 18:01
pitelena
Nu este medic/terapeut
pitelena
buna ! in speranta ca nu am sa plictisesc pe nimeni va zic asa...voua celor ce cititi.am scapat de stresul acelui test...am repetat paptestul la iasi...si BINGOOOOO cel facut la botosani se pare a fi o eroare medicala.voita sau nu. deci sun ok...va puup pe toti si mullllta sanatate si sa auzim de bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Montarea steriletului
  • Controlul dispozitivului intrauterin
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •