test negativ?

20-10-2008
mark1982
Nu este medic/terapeut
mark1982
buna. va rog daca puteti sa ma ajutati in urmatoarea problema: de aproximativ 4 luni am renuntat la anticonceptionale( in speranta de a avea un bebe), dupa o perioada de 3 ani de utilizare neintrerupta. n-am mai folosit nici o metoda contraceptiva, de atunci ciclul mi-a venit normal 2 luni, a treia luna cu 5 zile mai devreme decat de obicei. ultimul CM a fost pe 15 septembrie, iar acum ciclul imi tot intarzie. am facut un test pe 17 oct si a iesit negativ. e posibil sa fie fals negativ si sa fie o sarcina? o sa mai fac un test peste cateva zile dar pana atunci vroiam sa stiu dc s-a mai confruntat cineva cu o situatie asemanatoare:). va multumesc
1 comentarii
0
21-10-2008, ora 14:23
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
în mod normal pastilele se iau cu pauză măcar o dată pe an. o vreme vei suferi dereglări hormonale şi cicluri neregulate, pentru că de atâta vreme se chinuie organismul să reia ovulaţia... nu cred că eşti gravidă încă, dar du-te la doctor pentru a depista eventualele dereglări. fără să vreau să te sperii, am auzit de multă vreme care a avut probleme ceva vreme cu conceperea unui copil după oprirea anticoncepţionalelor. poate nu e cazul tău... pentru că evident se poate şi invers. să rămâi gravidă din accident. oricum nişte analize pentru a verifica profilul hormonal nu strică. în general., după perioade lungi de administrare contraceptive, ovulaţia îşi revine în medie cam la 6 luni. mult succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul