test imunoenzilmatic chlamydia pozitiv analize sange negativ

17-02-2009
b_carmen18
Nu este medic/terapeut
b_carmen18
buna ziua!
apelez la dumneavoastra cu o mare rugaminte
in luna ianuarie am facut testul imunoenzimatic pt chlamydia (recoltat de pe col) si a iesit pozitiv. vazand rezultatul dna dr mi-a dat analize imunologice la sange. rezultatul este acesta:
anti-chlamydia trachomatis iga - 5.20 - neg
anti-chlamydia trachomatis igm - neg
anti-chlamydia trachomatis igg - 4.71 - neg
dupa ce m-am dus cu rezultatele de la sange la dna dr mi-a spus ca nu am chlamydia sa stau linisita
totusi de ce mi-a iesit pozititv la recoltare?
mentionez ca sunt insarcinata in 14 saptamani si am inteles ca infectia cu chlamydia poate afecta fatul in cazul unei nasteri naturale; asadar daca exista trebuie tratata
am sau nu chlamydia? ce analize as mai putea face pt a fi sigura de rezultat?
va multumesc frumos
2 comentarii
0
17-02-2009, ora 22:07
miss_88
Nu este medic/terapeut
miss_88
buna ziua! am si eu o problema destul de grava din punctul meu de vedere. sunt cu un baiat de un an... ideea e ca acum avem o problema, el a sesizat prima data ca are o problema si anume niste bubite mici rosi si o scurgere.a fost la dermatolog si i=a dat pimafucort crema, si nizoral pastile, doar ca au trecut 2 sapt si nu i-a trecut...sunt de-a dreptul disperata. acum am remarcat ca am si eu o problema si anume o scurgere alba si spumoasa asa...care insa nu miroase, si nu simt nici o mancarime.ginecologul mi-a recomandat cervugid ovule si tantum rosa.nu stiu ce sa fac, nu sitm o ameliorare.va rog frumos sa imi raspunde-ti si mie...astept cu nerabdare raspunsul d-voastra.va multumesc
0
27-05-2015, ora 13:15
elenamariana
Nu este medic/terapeut
elenamariana
buna b_carmen 18.in aceeasi situatie ma aflu si eu:sunt insarcinata in sapt 7 am chlamydia trachomatis pozitiv din proba de secretie vaginala insa la sange mi a iesit chlamidia anticorpi lgA si lgG NEGATIV.pana la urma cum ai nascut?iar bebe cum s a simtit?a avut ceva de suferit?astept raspunsul tau.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.