teratom matur

16-02-2007
crina25iancu
Nu este medic/terapeut
crina25iancu
Buna ziua,

Am 26 de ani, nu am copii, iar in urma cu 3 saptamani am fost operata de chist ovarian stg(anexectomie stg).Mentionez ca am urmat tratament hormonal inainte de operatie iar chistul in loc sa se micsoreze a crescut.Inaintea interventiei mi-am facut si analiza CA 125 care a avut ca rezultat 35, 490, val normala la acel laborator fiind >35.Rezultatul histopatologic este urmatorul:Salpinge-cu hiperplazie epiteliala tubara+chist seros paratubar;Ovar-chist seros simplu+arii mici cu aspect de teratom matur benign.
2 comentarii
0
16-02-2007, ora 00:00
Iuliana Zamfirescu
Nu este medic/terapeut
Iuliana Zamfirescu
Buna Crina,
daca ovarul drept e integru cu siguranta poti avea copii.
Referitor la teratom ar fii foarte bine daca ai urma un tratament nutritionist pt a nu avea surprize neplacute in viitor. -*


(*modificat de admin)
0
05-08-2011, ora 15:07
gabi sandu
Nu este medic/terapeut
gabi sandu
buna ziua, ma numesc gabi am 22 ani, in urma cu 2 luni am fost operata de coloana cervical ca am avut un chist care imi subtia maduva si daca nu ma operam in scurt timp paralizam si asta era si riscu operatiei!in timpu operatiei mi-a recoltat lichidul din chist si la rezultat scrie asa:examen hsitopatologic:leziune chistica cu perete conjunctiv pe care se dispune un epiteliu cubic, uneori cilindric, monostratificat, care pe alocuri apare monostratificat sau chiar prolifereaza spre lumenul chistului sub forma de papile.iar examenul anatomopatologic:TARATOM CHISTIC MATUR!sunt sanse sa-mi reapara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.