tensiune mica

24-06-2007
solkitt
Nu este medic/terapeut
solkitt
am tensiune mica, dar nu am fost la control sa o masor decat cu cativa ani in urma (aveam 9, desi abea bausem cafea). Intre timp mi s'a intamplat sa lesin in baie cand erau prea cald sau in metrou (mai intai imi tiuiau urechile, apoi se inrosea sau intuneca privirea si vedeam purici colorati ca la tv), apoi vedeam negru si mi se inmuiau picioarele. Uneori ma trezeam inainte sa cad pe jos si ramaneam in picioare. Am incercat sa mai cresc tensiune cu vin rosu baut putin in fiecare seara, dar intre timp am facut gastrita si nu pot sa beau acum nici cafea, nici vin... Anii trecuti nu aveam probleme cu caldura, stateam la soare chiar la ora 12 si nu ma deranja deloc, dar anul asta, cum s'a incalzit, cand ies afara simt ca ma sufoc, se invarteste imaginea in fata ochilor, si din cauza gastritei si colitei am gaze si imi apasa in jur si uneori m'a durut inima. Din crizele astea imi revin cel mai usor band apa si stand la racoare, dar mai ales daca stau la racoare. Mi'e frica sa ies din casa ziua, dar am examene de luat.
6 comentarii
0
25-06-2007, ora 00:00
solkitt
Nu este medic/terapeut
solkitt
Trebuei sa adaug ca azi noapte m'am trezit din somn ca imi era rau, am incercat sa ma plimb prin casa sa scap de senzatie, dar nu aveam putere, pana la urma m'am intins pe jos si am rugat sa cheme salvarea. intre timp parintii mei insistau cu nitroglicerina (pe care o ia tata) si am luat una, dupa care simteam o presiune enorma in cap, gat, urechi. Norocul a fost ca salvarea a ajuns foarte repede, medicul mi'a spus ca este o cadere de tensiune(intre timp imi amortisera mainile, nu ma puteam misca deloc, si imi tiuiau urechile), care poate sa aiba legatura cu lipsa de calciu, ca nu am facut deloc bine cu nitroglicerina, si mi'a facut perfuzie cu ser fiziologic. Pentru ca tremuram necontrolat mi'a dat si ceva anti spasme. Mi'a lasat o reteta, cu diagnosticul distonie neurovegetativa, cu calciu si vit D(2 pe zi), aspacardin(2 pe zi) si distonocalm la nevoie. Realizez ca eu am mai avut lesinuri, de cand eram mica, chiar si in locuri publice, si ca atunci nu ma deranjau cu nimic, dar toate astea din cauza stressului?
0
12-07-2007, ora 00:00
ion
Nu este medic/terapeut
ion
buna, de citeva zile am tensiunea 9 si ma simt foarte ametit si imi tiuie urechile si nu vad bine, nu am avut niciodata asa ceva poate cind eram mic foarte mic acum am 27 de ani si nu imi vine sa cred ca am asa tensiune, doctorul de fam mi a recomandat vita max si multa apa dar eu beau cred ca 4 litri cel putin pe zi si nu stiu cita apa sa mai beau ca merg si des la toaleta
ce imi recomandati sa scap de chinul asta ?
0
03-09-2007, ora 00:00
osho
Nu este medic/terapeut
osho
iti recomand sa te linistesti... Eu cel mai mult am avut 9, de obicei e intre 7 si 8. Mananca sarat, incearca sa bei un pahar de vin rosu seara si o cafea mai tare dimineata. Ajuta f mult sa nu sari peste micul dejun, un suc energizant si relaxare. Panica te omoara, apelezi la solutii extreme si neajutatoare, chiar daunatoare (vezi cazul lui solkitt). In cazuri mai grave poti lua un calciu forte (de ex. Aditiva, de 1000), mai creste putin tensiunea.
0
03-09-2007, ora 00:00
solkitt
Nu este medic/terapeut
solkitt
Sarurile de rehidratare sunt f bune, ajuta mult, si cresc tensiunea.
0
20-01-2008, ora 00:00
core
Nu este medic/terapeut
core
mai cauta, vezi ca ti am scris undeva
0
27-12-2008, ora 16:28
solkitt
Nu este medic/terapeut
solkitt
Multumesc pentru sfaturi. Am mancat mai sarat si am stat departe de caldura. Am baut chiar apa cu sare si zahar ma un moment dat. M'a ajutat pe moment pentru ca in general nu prea retin lichide. Am fost la nenumarati medici, nici unul nu a gasit nimic nainregula. Am cautat mult pe internet si m'am gandit sa fac analize pentru tiroida, si deci toti medicii au respins vehement ideea (unii m'au trimis chiar la psihiatru sugerand probleme pe fond nervos) a reiesit ca am Hashitoxicoza, numita si boala lui Hashimoto, care desi nu este de trecut cu vederea, nu e mortala... Va trebui doar sa iau hormoni de inlocuire a celor produsi de tiroida...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea mică / scăzută (hipotensiunea) - cauze, manifestări, riscuri, tratament, sfaturi utile
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  •