tensiune mica, pana de curand am avut tensiune normala

29-08-2011
evelina2u
Nu este medic/terapeut
evelina2u
Buna. Problema mea e tensiunea. Pana anul asta tensiunea mea a fost normala 12 cu 8, iar de cateva luni tensiunea a scazut la 8 cu 5, 7 cu 5... Nu am ameteli in schimb as dormi non-stop. Nu stiu daca asta e efect al tensiunii. Alta problema e pulsul care de multi ani persista in jur la 120 -130 de batai. Pt puls am facut un tratament, in timpul tratamentului pulsul se regleaza, dar dupa ce terminam tratamentul revenea la valoarea obisnuita de 120. In ultima perioada, cand incerc sa fac sport, mai precis sa alerg, apare imediat o durere in piept in jurul inimii si trebuie sa ma opresc. Daca fac un masaj si apas cu mana pe zona dureroasa imi trece, insa nu mai pot face sport pentru ca imediat revine durerea. Acum cateva nopti m-am trezit si abia puteam respira, simteam niste batai puternice in piept, respiram foarte greu, eram transpirata, nu ma puteam tine pe picioare, eram foarte palida la fata, credeam ca imi explodeaza inima, mi s-a dat un distonocalm si niste apa cu zahar si usor mi-am revenit. La medic am fost, mi-a facut un EKG si a zis ca e totul normal. Cred totusi ca durerea nu e normala, si as vrea sa pot alegra din nou. Mentionez ca am doar 56 de kg, NU sunt fumatoare si am 24 de ani. Ce ar putea sa fie? sa mai consult si alti medici? Mi-e frica sa nu se repete scena de acum cateva nopti.
8 comentarii
0
29-08-2011, ora 22:35
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu ai scris ce tratament ai luat ptr reglarea pulsului.De obicei se dau betablocante, ele regleaza bataile inimii in jur de 60-80 /batai/minut dar scad si TA. Exista posibilitatea monitorizarii activitatii inimii -holter EKG- 24 de ore dar si a tensiunii - holter TA- 24 ore.La medicul cardiolog, se monteaza aparatul ( pebrat se aseaza manseta de care este atasat si un micut aparat cu functie EKG sau de monitorizare a TA din jumate in jumate de ora in timpul zilei sau la fiecare ora noaptea). Activitatea ta trebuie sa fie absolut normala, inclusiv alergatul sau orice alta activitate solicitanta care te deranjeaza sau produce durere, in cazul in care este de la inima apare pe EKG.Dupa 24 de ore ti se da rezultatul.Vorbeste cu medicul cardiolog sau la un cabinet particular dar costa in jur de 200 ron. Sanatate
1
29-08-2011, ora 22:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
..scriai ca tensiunea e buna 12 cu 8, da, e buna..si uneori si mai mica..
..DAR, te intreb si chiar ar fi bine sa te gandesti...CUM se face ca atunci noaptea- cand te-ai simtit rau si ai luat distonocalm...ti-ai revenit?!?
...de fapt, distonocalmul scade f. mult tensiunea-..
trag concluzia de aici, ca tensiunea -in acel moment- o fi fost mare si ca urmare a distonocalmului ti-a scazut si..iata, te-ai simtit bine.
Urmeaza sfaturile Arminei si va fi bine, vei sti ce ai de facut. Sanatate.
0
29-08-2011, ora 23:05
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Evelina, ti-ai revenit oarecum de la distonocalm pentru ca tu faci o forma de aritmie (holterul va stabili ce tip anume), iar distonocalmul contine propranolol, un betablocant neselectiv care readuce pulsul la normalitate si are si efect vasodilatator.Fa un consult cardio serios, cu monitorizare holter de 24 de ore si eventual si o ecocardiograma.
0
12-09-2011, ora 15:07
Laura_Gabi
Nu este medic/terapeut
Laura_Gabi
Buna ziua,
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva va rog
Ieri am urcat pe munte in jur de 5 km, dar drumul a fost ok, cind am ajuns sus prietenul meu care mergea inainte sa si speriat spunindu-mi ca fata mea este vinata la intoarcere am observat ca se umflase si miinile nu puteam stringe pumnul bine. astazi am fost la medic aveam tensinunea 9 cu... nu mai retin mi sa spus ca e mica mi-a luat singe si mi sa spus sa mai vin la control daca nu ma sint bine la sfirsit de saptamina deci vineri.
Acum sint speriata ce ar putea sa fie daca e ceva grav avind in vedere ca nu am decit 34 de ani deci ma gindesc eu ca nu ar fi normal la virsta asta de la un munte urcat sa se manifeste corpul asa
Va rog daca cineva stie sa imi raspunde ma bucur de orice raspuns de la voi si va multumesc mult
0
01-10-2011, ora 19:59
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Tratament naturist hipotensiune arteriala
Extract glicerohidroalcoolic din mladite de rozmarin
Actiuni:
Hepatoregeneratoare, de reechilibrare a disfunctiilor hepato-biliare (colagog-coleretica, antispastica, antiinflamatorie), hipocolesteroleminanta, de normalizare a profilului electroforetic al proteinelor serice, de reglare a functiilor glandelor cu secretie interna (hipofizara, suprarenala, ovariana si testiculara), de stimulare a circulatiei cerebrale si a microcirculatiei capilare periferice, antioxidanta (reduce radicalii liberi superoxidici si incetineste procesele de senescenta).
Indicatii:
In afectiuni digestive (dischinezie biliara, litiaza biliara, colecistita cronica, steatoza hepatica, hepatita virala, ciroza hepatica, insuficienta hepatica, enterocolita), tulburari metabolice (hipercolesterolemie, hipertrigliceridemie, hiperuricemie), diabet zaharat, afectiuni neuro-psihice (anxietate, depresie, scaderea memoriei, vertij, migrene), afectiuni cardio-vasculare (insuficienta circulatorie cerebrala si periferica, ateroscleroza, normalizeaza valorile tensiunii arteriale (hipotensiune cu tendinta la lipotimie), disfunctii endocrine (amenoree, dismenoree, frigiditate, impotenta, adenom de prostata, insuficienta corticosuprarenaliana, menopauza, andropauza), afectiuni locomotorii (contracturi musculare, mialgii), afectiuni dermatologice (alopecie, acnee, dermatita seboreica, dermatite alergice), prevenirea proceselor de imbatranire.
Rozmarinul este un coleretic si hipocolesterolemiant optim. Rozmarinul fortifica vederea si memoria, regleaza activitatea sistemului nervos.
0
03-10-2011, ora 00:17
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumin mult ptr sfatul competent, daca puteti sa ne impartasiti remedii naturiste ptr curatarea vaselor de sange de depunerile de grasimi ( in cazul in care exista) le asteptam cu interes.Multumesc mult.
0
03-10-2011, ora 10:33
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Pentru tratamentul ATS, alaturi de dieta si exercitii fizice :
ATEROM STOP ( Favisan) - capsule
EXTRACT LICHID DE GHERGHINE (hawthorn) - fiole buvabile
Indicatii: Produsul contribuie la reducerea grasimii din sange, la refacerea vigorii vaselor sanguine, la imbunatatirea circulatiei sangelui. Totodata ajuta la gradul de vascozitate a sangelui, fiind recomandat in vederea mentinerii sanatatii prin consum indelungat, pentru persoanele de varsta medie si inaintata.
GARLIC - capsule
Este foarte efficient in afectiunile sistemului circulator prin efectul de subtiere a sangelui si reducerea colesterolului. S-a mai constatat ca usturoiul este un bun detoxifiant ajutind la eliminarea toxinelor din organism.
0
03-10-2011, ora 17:53
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc mult ptr raspunsul dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  •