tensiune mica-neoxigenare a creierului

13-03-2009
nalini
Nu este medic/terapeut
nalini
Am 33 ani si nu stiu exact ce problema am, dar ceva este in neregula cu mine.Am consultat medic cardiolog si sunt ok.Am consultat neurolog si i-am descris simptomele si mi s-a spus ca am migrene si trebuie sa iau imigran si bilobil.Mi-am facut analize de glanda tiroida..E ok..Am tensiunea 9.5 si sunt o persoana inalta si mi s-a explicat ca bilobilul este vaso-dilatator si ma ajuta la o mai buna oxigenare a creierului.Alte pareri au fost sa nu mai iau bilobil ca imi scade mai tare tensiunea..Eu am in continuare aceleasi stari si anume:stari de plutire dintr-o data.simt ca nu am aer, mi se face rau, mai ales in locuri unde este cald si este multa lume..Alteori am dureri puternice de cap, chiar si din somn, si imi vine sa vars.Mi-a iesit si o spondiloza cervicala si am facut si 10 sedinte de fizioterapie ca sa elimin aceste dureri de cap daca ar fi de la spondiloza.Nu stiu ce sa mai cred!In continuare alterneaza cele doua stari.cea de plutire si caldura excesiva(intru si in panica, pt ca simt si la volan brusc asta) si durerile de cap ingrozitoare. Sunt total descurajata!Nu mai am curaj sa ies singura nicaieri si nu ma pot apuca de nimic ca imi este frica sa nu imi fie din nou rau.Nu mai pot avea o viata normala, sa fac gimnastica, activitati casnice normale, pt ca mi se face rau...Va rog mult spuneti-mi ce as putea avea, carui sector al medicinii sa ma mai adresez si cum sa fac cu tensiunea sa fie mai mare?Mentionez ca nu pot consuma cafea, am incercat, dar am palpitatii puternice si dureri de stomac(am gastrita hiperacida).Va multumesc mult!
10 comentarii
0
13-03-2009, ora 19:15
missT
Nu este medic/terapeut
missT
Eu am aceeasi problema, ai descris foarte bine starile. Aceeasi tensiune o am si eu, la o inaltime de 1, 75m. Transpiri? Eu am si transpiratie abundenta si mi se face frig, chiar daca este canicula.
Am mereu ciocolata si apa in geanta, pentru cazul cand apare acea senzatie de plutire care este groaznica. Cand simt ca mi se face rau, iau o bucatica de ciocolata si beau apa.
Pentru mine vaso-dilatatoarele mi-au facut mai rau, nu ma puteam tine pe picioare. Am renuntat din cauza asta la condus masina.
Am fost la tot felul de medici, singura mea problema este ca am otoscleroza dar nu stiu daca asta este cauza ametelilor. Am luat vitamine, am luat fier, am luat magneziu, mi s-au ameliorat starile dar uneori, mai ales cand sunt obosita, iarasi apar.
Sunt curioasa ce raspunsuri vei primi.
0
13-03-2009, ora 19:48
nalini
Nu este medic/terapeut
nalini
Merci pt raspuns miss T.La mine se manifesta cu bufeuri de caldura mai des decat cu frisoane.Dupa un bufeu puternic noaptea, ma dezvelesc rpd, beau apa(care si la mine e nelipsita, din geanta din masina de langa pat ) si abia pe urma mi se face frig si ma invelesc la loc.E diferit totusi ce avem noi.Si eu abia astept mai multe raspunsuri! Poate cineva simte la fel ca mine si ma poate indruma.Sau poate un medic imi poate da un raspuns mai sigur.Multumesc inca o data! Sanatate multa!
0
10-07-2009, ora 20:31
caleacalarasi
Nu este medic/terapeut
caleacalarasi
vad ca nu raspunde nimeni, dar incerc :) ceva asemanator intanlesc zi de zi la sotul meu : toata iarna am dormit dezvelita ptr ca in casa erau 24-26 grd ( el spune ca arata centrala incorect temp-dar eu ma sufocam), ma trezeam in mijlocul noptii, cam de 3-4 ori ptr a-i schimba tricoul pe care puteai sa-l storci de transpiratie dar lui ii este frig..acum vara sunt 35 grd afara, in casa un pic mai mult ( nu se pune problema de aer cond--ii face rau) el doarme cu geamul inchis si invelit.am ajuns la un acord eu adorm la 21-22, el sta treaz pana pe la 2-3 ( cand inchide geamul) si eu ma trezesc cand nu mai pot repira la 4-5 dimineata, transpira ingrozitor dar tine plapumioara pe el !!! am incercat si cu geamul deschis si un paravan in fata geamului s-a trezit cu durere in piept si durere de cap.in concluzie ii este frig mereu desi transpira fff mult, cumva transpiratia ii face bine, daca nu transpira urmeaza dureri de cap, dureri in cosul pieptului, oboseala, li[sa pofta de mancare si o stare generala proasta
PS am fost la doctor am facut niste analize inclusiv raze la plamani toate au iesit normale, are 1.81 m, 80kg ( a slabit 1-2 kg) chiar nu mai stiu..ma gandeam la un tratament homeopat dar unde si ptr ce anume ar trebui tratat?
0
16-05-2010, ora 11:21
gr
Nu este medic/terapeut
gr
din propie exp[erienta iti pot spune ca starile de plutire pe care si eu le am avut sant din mai multe cauze. tensiune mica sau mare, lipsa de minerale, oxigenare defectuoasa a creierului, alte afectiuni din sfera neuro.spondiloza cervicala. daca le elimini una cate una, ajungi la concluzia corecta. de multe ori medicina este limitata. si eu am luat bilobil ptr. oxigenare in conditiile in care am avut tensiune 14/12 si picam apoi pe jos. probabil ca intradevar scadea prea rau tensiunea.in timp am observat ca sant foarte sensibila la curent, ma doare capul imediat a doua zi dupa ce am stat in vant sau curent prinn casa chiar.urechile sant sensibile. am gasit un medic care a stiut sa-mi dea betaserc sa-mi revin. dar in timp s-a rezolvat cu rabdare multa. si acum mai am reminescente. ma feresc de curent ca ma cuprinde iarasi ametela, imi intepeneste ceafa, parca imi vine sa vomit, ma apuca migrena.sper ca te-am ajutat cat de cat. incearca sa te echilibrezi ca poti domina starea de panica, mie mi se innegrea in fata ochilor si coboram din masina ma puneam pe marginea trotuarului pana imi revenea vederea. am facut nenumarate analize, cunosc multi medici.pana la betaserc nu m-a rezolvat nimic.dar in timp repet.cu rabdare multa si autocontrol.
0
17-05-2010, ora 22:08
nalini
Nu este medic/terapeut
nalini
Multumesc gr! Intre timp si starile mele s-au mai ameliorat...Se pare k totul e pe fond de stress..Autocontrolul e de baza dar pe mine, in afara de vitamine si minerale, m-a ajutat f f mult medikmentul naturist "STRESCLIN"de la WAVE PHARMA.Am luat 1 luna kte 3 pastilute/zi si acum mai iau knd ma simt mai agitata si mai nervoasa.Betaserc e ok dar e de preferat sa incepi sa-l iei kt mai tarziu, knd mai inaintezi in varsta.Multa sanatate tuturor!
0
06-07-2010, ora 16:18
bryanna
Nu este medic/terapeut
bryanna
Salutare! MA surprinde ceea ce citesc aici! initial am crezut ca sunt sigura cu c aceste simptome.de mai bine de 7ani ma confrunt cu astfel de probleme;am starile de plutire(pe drum simt ca ma duc intr-o parte, trebuie sa ma controlez sa ma duc normal), si chiar de stau in pat simt aceasta plutire am tensiune oscilanta dar de cele mai multe ori destul de mica 8/6, ameteli, , episoade cu scadere de glucoza(hipoglicemie)zic eu deoarece trebuie sa rontai ceva permanent si atunci e mai bine un pic dar nu mult stari de panica.in locurile cu multa lume nici nu ma pot apropia, dar spre ironia sortii nici singura in casa (sau oriunde altundeva unde sunt singura) nu pot sta.cateodata nu mai pot -autocontrolul nu ajuta intotdeauna, sincer-.sunt perioade scurte cand ma simt bine dar perioadele cu"ameteli" sunt mai indelungate. faza interesanta e ca toate analizele sunt ft bune, ceea ce ma enerveaza la culme, -totul e ok dar eu ma simt nasol.
0
21-01-2011, ora 10:01
babydoll24
Nu este medic/terapeut
babydoll24
Buna seara. Incep prin a spune ca sunt o persoana mai sensibila. Tot timpul m-au deranjat mirosurile, pe autocare in excursii imi era de fiecare data rau, iar prima data cand am lesinat, a fost la coafor, cand eram mica, din cauza mirosului puternic de permanent. In ultimii 5 ani, am lesinat de vreo 3 ori, de fiecare data in autobuz, probabil din cauza lipsei de oxigen. Mi-am facut analizele, dar nu am descoperit nimic. Zilele trecute, noaptea pe la 3, am mers la baie, si iar mi s-a facut rau. Mentionez ca si dimineata, cand ma dau cu rimel, si imi las capul pe spate, incep sa am senzatia aceea: parca imi amorteste ceafa, am transpiratii, si simt cum incet incet imi pierd cunostinta. Cauze? Nu stiu, probabil lipsa de calciu, probabil ceva anemie, alimentatie necorespunzatoare.intrebarea mea este.ar putea fi cauza acestor simptome o lovitura la cap mai veche, 5-6 ani? Este posbil sa se manifeste doar din cand in cand? Am auzit recent de o boala numita "neoxigenarea creierului", este posbil sa fie asa ceva? Pot afla si din alte analize? Sau doar printr-un RMN? Va multumesc
0
28-09-2011, ora 22:36
andreea30011990
Nu este medic/terapeut
andreea30011990
buna tuturor.eu am 22 de ani si am si eu simptome asemanatoare adica : mi se pune o pata p ochiul
drept si incep sa vad tot mai putin dispare dupa care ma ia usor durerea de cap si nu reusesc sa vorbesc adica vreau dar iese tot aiurea vorbele si mi amortita partea dreapta de fata si de mana si dupa ce imi revin am durere de cap in special pe o parte de cap cateodata pe stanga de la frunte in spre ceafa si cateodata dreapta.am observat cand ma stresez sau ma enervez a doua zi am simptomele astea si inca ceva dupa durerea de cap casc mereu cica se oxigeneaza creieru cred ca e adevarat nu? va rog sa-mi spuneti daca simtiti la fel.sau poate am altceva
0
04-10-2011, ora 01:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
andreea30011990, mergi urgent sa te vada un neurochirurg.
Apoi, daca nu este ceva neurologic, ar trebui sa te vada un cardiolog sau chirurg vascular.
Nu astepta, poate sa fie ceva vascular sau neurologic.
0
01-11-2018, ora 15:59
Bianca1505
Nu este medic/terapeut
Bianca1505
Eu recomand consultul unui neurolog, eu am avut dureri de cap puternice, si le-am rezolvat la un medic la Szeged. Aveam deficit de circulatie cereblare. Mai puteti merge si la un psihiatru, in caz ca poate aveti atac de panica. Multa sanatate va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Sănătatea creierului - cum o menținem?
  • Copiii cu o bună condiție fizică au materia albă din creier mai compactă decât copiii care nu sunt în formă
  • Apatia la vârsta a treia ar putea indica micșorarea creierului
  • O parte a creierului rămâne tânără și la vârstă înaintată
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • MIT: Celulele creierului nu se mai regenerează
  • MIT: Folosim doar 10% din capacitatea creierului
  • Premiul Nobel în medicină, acordat cercetătorilor ce au descoperit „GPS-ul intern” al creierului
  •