tensiune in scadere la 35 de ani

06-09-2015
cosmina_f67
Nu este medic/terapeut
cosmina_f67
Buna ziua,
Situatia este in felul urmator. Am 35 de ani, imi iau tensiunea o data pe an, la inceputul anului cand ni se face controlul anual. Acum 10 ani era 12 cu 7, dupa 3 ani a scazut la 11, upa inca 2 ani a scazut la 10, anul trecut era 9, si anul acesta, chiar vineri am luat-o era 8 cu 6. Ma ingrijreaza aceasta scadere, mai ales la varsta mea si mai ales ca eu nu ma stiu suferinda de nicio afectiune
Imi puteti da, va rog, un raspuns specializat?
ce analize ar trebui sa fac? Ce nu este in regula?
Multumesc
4 comentarii
0
07-09-2015, ora 23:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati in mod curent pastile sau ceaiuri medicinale ?
0
08-09-2015, ora 18:45
romanRo
Nu este medic/terapeut
romanRo
Daca este simtomatica v-as recomanda cateva analize iar daca analizele sunt bune nu cred ca sunt motive de ingrijorare(aceasta tensiune mica ar putea arata o elasticitate de invidiat a peretilor arteriali).Va recomand o serie de analize complete. O zi buna si multa sanatate
0
09-09-2015, ora 09:27
cosmina_f67
Nu este medic/terapeut
cosmina_f67
Buna ziua. De vreun an si ceva nu am mai pus nicio pastila in gura. O serie de analize insemnanad sa mi le fac pe absolut toate? Multumesc
0
09-09-2015, ora 19:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Setul de analize bazice platite de casa de asigurari de sanatate. Vorbiti cu medicul de familie sa va dea trimitere si sa va monitorizeze in continuare periodic tensiunea. Daca el va considera ca e prea mica va va da tratament. Unele persoane functioneaza normal cu tensiune mai mica. Asa e felul lor de a fi. Beti multe lichide si un pic de cafea care cresc tensiunea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •