tensiune arteriala oscilanta

18-03-2015
elenatoma84
Nu este medic/terapeut
elenatoma84
Buna ziua,
Ma numesc Elena, am 57 de ani si fac tratament pentru hipertensiune arteriala cu nebilet, dimineata si norvasc 5 mg seara.
Urmez acest tratament de 3 ani dupa un puseu de tensiune de 18/10 cu epistaxis foarte urit si spitalizare, tratament in urma caruia tensiunea a devenit normala 11-12/6-7 iar seara 12-13 uneori 14/8. In aceasta perioada am facut niste investigatii, endoscopie gastrica in urma careia mi s-a pus diagnosticul de gastrita cronica, am urmat un tratament iar in acest moment urmez doar regim alimentar fara picatura de ulei si alte grasimi, foarte putina carne de pui, o data pe sapt in rest supe de legume. Problema mea e ca a scazut tensiune f tare, 9-10 cu 6-7 si sunt slabita am aritmii si intepaturi in zona inimii si a maxilarului, motiv pt care dimineata iau doar jumatate de nebilet si seara norvascul de 5mg si situatia este aceeasi. Credeti ca e bine sa continui tratamentul? Stiu ca nu se intrerupe brusc. Multumesc
1 comentarii
0
19-03-2015, ora 00:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ELENA eu nu sunt medic ci pacient si eu am probleme cu tensiunea dar din cauza tratamentului pt cancer, si din discutiile pe care le am cu medicul cardiolog trebuie sa faci control periodic, sa poti tine legatura cu medicul, pt a modifica tratamentul la nevoie etc..
si ceea ce mananci te poate ajuta sau nu, eu daca nu mananc paine doua zile incep sa tremur, fac tensiune, nu mai pot sta in picioare, mi se face greata, ameteala, tremur in tot corpul, vedere in ceata etc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici