tensiune arteriala 125/90

06-02-2015
ioangaspar
Nu este medic/terapeut
ioangaspar
Am tensiunea 125/90, ce indica acest lucru.am 52 ani.
3 comentarii
0
18-02-2015, ora 15:45
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tensiunea mica este usor crescuta.
Ce simptome aveti ? Cum suportati aceasta tensiune?Ce boli mai aveti ?
O tensiune arteriala care da simptome trebuie luata serios in calcul pentru o eventuala corectie, daca este necesara.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
10-03-2015, ora 12:55
Istraa11
Nu este medic/terapeut
Istraa11
Buna ziua am 20 de ani...si am tensiunea si pulsul diferit la mainii...masurarea o fac cu un tensiomestru de incheietura luat de la o farmacie...la stanga am tensiunea arteriala 115/75 (repaus), iar la dreapta 121/82 (repaus) si pulsul este de 90-100 ! si ametesc cand ma ridic din pat, imi creste pulsul..ce e de facut ?? :|
0
22-03-2015, ora 09:08
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Istraa11, tensiunea ta este foarte buna, numai pulsul este crescut! Este normal sa ametesti la asa puls! Daca il ai asa in repaus, cand te ridici iti creste si pulsul! Se poate ca si tensiunea sa iti scada brusc si sa ametesti dc te ridici repede! Eu zic sa mergi la un cardiolog sa te vada si sa iti dea ceva pentru puls!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •