tenis juvenil

16-11-2009
mihai c
Nu este medic/terapeut
mihai c
D-le doctor, am un baiat de 9 ani, care la varsta de 5 ani in urma radiografiei de pumn a reiesit ca are varsta osoasa mai mica cu aproximativ 2 ani decat cea reala. Din discutia avuta cu medicul pediatru i s-a administrat un tratament al profilaxie rahitismului si recomandarea unui sport. Am ales tenisul de camp, si s-a atasat cu brio de acest sport, este dezvoltat armonios (inaltime si greutate normala pentru varsta lui). Acum dupa 4 ani, la ultimul control prin radiografia de pumn aceasta varsta s-a diminuat, dar nu in totalitate, medicul pediatru facand referire la administrarea un hormon de crestere dar nu acum ci pe la varsta de 10 -11 ani daca va fi neaparat nevoie. Intamplarea face ca-i place enorm acest sport avand rezultate foarte bune pentru varsta lui (6 turnee castigate anul acesta, si iar restul pina la 13 ajungand in semifinale sau finale).Spuneti-mi va rog daca in conditiile in care el are aceasta problema cu varsta osoasa este indicat sa practice 5 antrenamente a 2 ore saptamanal, si acum pe timp de iarna, in sala cu suprafata dura (ciment acoperit cu un strat de vopsea cauciucata), daca aceste antrenamente nu-i afecteaza coloana sau articulatiile, sau cum si in ce mod din punct de vedere medical ar trebui protejat? Va multumesc!
Cu stima, Mihai C.
1 comentarii
0
16-11-2009, ora 12:34
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
nu vă faceţi griji sportul ajută întotdeauna, şi îi va fi bine în timp chiar dacă nu se observă efectele imediat. şi atenţia ar trebui să fie pur şi simplu la fel ca la orice copil- să nu se accidenteze- fracturi etc... dar în rest...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.