tendon taiat, cand pot sa-mi folosesc mana?

20-11-2012
ghinea petre
Nu este medic/terapeut
ghinea petre
acum o saptamana am avut un accident in urma caruia m-am ales cu o plaga la mana stanga pe partea superioara a mainii, adanca si cu ruptura de tendon.Am fost operat si port o atela gipsata.recuperarea va fi completa, imi voi putea folosi mana ca inainte? cat dureaza recuperarea? [degetul mare]
6 comentarii
0
20-11-2012, ora 19:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca operatia a fost facuta corect si nu se infecteaza plaga atunci aveti sanse bune pentru o recuperare totala.
recuperarea dureaza cel putin 6 sapatamani plus in functie de care tendon/tendoane au fost lezate, 2-6 spatamani in care nu aveti voie sa fortati mana
0
21-11-2012, ora 18:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Pentru protejarea suturii tendinoase, se recomanda imobilizarea pe o atela gipsata, timp de 3 saptamani( intre zilele 10-14, riscul de dehiscenta sau ruptura a suturii tendinoase este maxim).Firele de la nivelul plagii tegumentare, se recomanda sa fie scoase la 14 zile. Dupa ce s-a renuntat la atela gipsata( la 3 saptamani), se recomanda reluarea activitatii manuale ; se va evita ridicarea greutatilor timp de 6 luni. Numai bine
0
23-11-2012, ora 19:05
ghinea petre
Nu este medic/terapeut
ghinea petre
multumesc pentru raspunsuri. multa sanatate tuturor.
0
12-12-2012, ora 21:06
simona_fb2
Nu este medic/terapeut
simona_fb2
Buna ziua!In urma cu doua zile mi-am retezat varful degetului cu flexul, ajungand pana la os. As vrea sa stiu daca tesuturile se regenereaza, daca va avea loc escrescenta tesutului si a pielii, daca degetul va reveni la forma initiala (tin sa mentionez ca unghia nu a fost retezata). Astept raspunsul dumneavoastra!Va multumesc!
0
12-12-2012, ora 23:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
si ce metoda chirurgicala a fost folosita pentru acoperirea plagii?
depinde mult de marimea defectului, daca osul nu a fost afectat sansele sunt bune insa la asemenea plagi o infectie poate complica oricand lucrurile
0
13-12-2012, ora 12:11
simona_fb2
Nu este medic/terapeut
simona_fb2
Osul nu a fost atins, nu a fost folosita nicio metoda chirurgicala doar degetul a fost dezinfectat si pansat si urmez tratament cu antibiotic, respectiv Oxacilina.Multumesc pt raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •