tendoane si nerv median sectionate

17-01-2014
Traian2
Nu este medic/terapeut
Traian2
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat:

Am tendoanele degetelor 3 si 4 + tendon median sectionat de la mana dreapta. Am fost operat la sp. Floreasca din Bucuresti.

La externare cand am ajuns acasa tendonul degetului mijlociu a cedat si am fost operat a 2 oara.

Dupa operatie am constatat ca degetul mijlociu a ramas flexat mai mult decat celelalte aproape de 45 *.

Am stat cu atela gipsata 5 saptamani dupa care doctoral mi-a recomandat sa indrept degetul mijlociu in apa calda facand exercitii.

Zis si facut numai ca, dupa ce acesta s-a indreptat a ramas umflat sil pot indoi jumatate dar nu am nici un control asupra lui ( in sensul ca e foarte moale). Este posibil ca la a doua operatie tendonul de la degetul mijlociu sa fi fost suturat mai lung? si din aceasta cauza sa nu se recupereze macar ca degetul inelar? nici degetul inelar nu da f mult randament (desi in acesta am o oarecare forta).

Mentionez ca deja au trecut 2 luni de la recuperare si nu am nici o dovada clara de recuperare.

Vreau sa va intreb daca-mi voi recupera degetele vreodata in intregime sau macar 90 % si ce ma sfatuiti sa fac.

Multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum devin tendoanele mai rigide și mai puternice
  •