tendinita indusa de antibiotice

13-08-2012
george_17
Nu este medic/terapeut
george_17
Domnule doctor,

Recent mi-a fost administrat un antibiotic - ciprofloxacina - si la 1 saptamana brusc am inceput sa prezint simptome de tendinita. Am 1.75 m, 64 kg, constitutie atletica, fara probleme de sanatate, analize in limite normale si am practicat sport regulat insa fara impact asupra picioarelor. Niciodata inainte de acest antibiotic nu am avut dureri, jena sau alte probleme la tendoane, glezna sau calcai..

Am fost la cativa medici si sefi de clinica de stat si private, insa toti resping ideea ca tendinita a aparut ca urmare a administrarii antibioticului. Cu toate acestea, efectul apare pe prospect. Pe internet, pe pagini din SUA, Uk, Franta, in reviste medicale de prestigiu si in presa internationala am gasit si citit o multitudine de marturii, articole si studii pe aceasta tema.

In prezent, pe langa fizioterapie, iau magneziu, vit. C, supliment cu MSM si boswellia, cu condroitina si glucosamina, si unguente din plante. Am fost surprins ca unul din medicii care m-au consultat mi-a recomandat hidrocortizon, in conditiile in care acesta are efecte negative notorii. Am renuntat si la diclofenac oral si unguent pentru ca nu am simtit vreun efect pozitiv.

Apelez la Dvs. pentru va solicita un sfat sau opinie, poate ati cunoscut cazuri similare. Se pare ca efectul fluorochinolonelor este insidios, in sensul ca tendinita pe care o provoaca este, ca sa zic asa, degenerativa si greu de contracarat. Ce optiuni de tratament am? Sunt aceleasi cu cele pentru tendinita conventionala, data de suprasolicitarea sportiva?
10 comentarii
1
13-08-2012, ora 20:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Efectul fluorochinolonelor asupra tendonului calcaneean (arhaic, ""achilean"") este binecunoscut, eu insumi avand nenumarati pacienti in aceasta situatie.
Conduita terapeutica este aceeasi ca in cazul tendinopatiei de suprasolicitare: evitarea eforturilor fizice medii-mari, evitarea oricarei activitati sportive (exceptie inotul) timp de 12-18 luni.
Tratamentul cortizonic va conduce invariabil la ruptura tendonului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-08-2012, ora 11:57
george_17
Nu este medic/terapeut
george_17
Domnule doctor,

Vă mulţumesc pentru răspunsul prompt!
0
30-12-2017, ora 07:20
bubulinu11
Nu este medic/terapeut
bubulinu11
Salut George,
am aceiasi problema ca si tine, in urma unui tratament cu antibiotice m am ales cu o tendinoza
am aproximativ o luna de zile de cand am dureri la ambele picioare, dureri atat in repaus dar mai ales cand conduc masina, sau cand urc scarile
piciorul arata normal, nu este umflat, rosu sau mai stiu eu cum
din ce am citit forumurile straine, acest tip de antibiotice fac ravagi in organism, tu cum ai rezolvat aceasta problema ? ti a trecut ?
vad ca ai pus aceasta intrebare in 2012, spae ca mai intri pe acest forum sa imi zici cum este, am pus aceasta intrebare si aici, dar nu am primit niciun raspuns, din pacate pentru mine, mai multe raspunsuri a primit cineva care intreba daca masturbarea ucide.
iti multumesc, si daca mai intri pe aici te rog sa imi raspunzi
PS ca si tratament iau vitamine, MSMcu boswelia, magneziu si cam atat,
1
02-01-2018, ora 10:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua
Acest tip de tendinopatie nu este datorat 100% antibioticelor, ci este o agravare a starii unui tendon supra-solicitat mecanic (greutate excesiva, eforturi exagerate).
Nu exista nici un medicament sau injectie sau procedura care sa amelioreze starea tendonului.
Doar timpul poate rezolva situatia, cu conditia reducerii drastice a solicitarilor mecanice ale tendonului (greutate, efort).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-06-2018, ora 12:51
Corcodus
Nu este medic/terapeut
Corcodus
Buna ziua. Doresc si eu opinia domnului doctor Marius Uscatu intr-o problema care de 4 luni ma tine mai mult ca obiect de decor si suspectez antibioticele ca si cauza agravanta..., dar sa va spun...
Totul a inceput cu o suprasolicitare a mainii drepte cu miscari repetate si in forta a mainii si antebratului, mana tinuta sus, flexii, extensii, mi s-a umflat, am inceput sa folosesc in acelasi fel mana stanga, dar cand au inceput durerile, m-am oprit la timp. Dupa o luna in care dreapta nu s-a ameliorat, am fost la medic care mi-a dat ibufen si ciprofloxacin antibiotic, algocalmin( nu l-am luat decat mai tarziu), dupa o saptamana mi-a dat tador si doretta, cu diagnosticul tenisinovita. Bocanind ceva cu mana stanga, s-a umflat si ea, desi nu mai lucrasem cu ea de 2 saptamani. Situatia nu s- a imbunatatit. Am avut o atela gipsata foarte stransa la care am renuntat dupa 4 zile, degetele erau umflate. Am purtat la ambele maini orteze cu atela pt palma, am redus orice efort, durerile au devenit taioase si luam tador si doreta si omeran crezand ca ma vor ajuta. Nu puteam sa-mi pregatesc mancarea, nu faceam nimic.Am inceput sa simt usturime si deasupra labei piciorului, dupa ce am pedalat pe bicicleta statica. Apoi medicul de familie mi- a dat dicloreum pana mai faceam investigatii si m-am simtit putin mai bine. La reumatologie au iesit bine analizele, vsh bun, aslo pozitiv 400 si ceva la ficat nu a fost chiar bine, acidul uric scazut, exudat faringian si nazal bun. La ortopedie din nou am fost in alta parte si mi s-a pus diagnosticul de tenosinovita de quervain si tenosinovita flexori. Nu pot strange bine pumnii ca sunt umflati putin, nu pot sa ma sprijin pe palme, nu pot strange, stoarce. Am primit un set de exetcitii pentru dexteritatea degetelor, le-am facut timp de o saptamana, iar durerile au devenit din nou ascutite in stanga si dreapta incheieturilor si la degetele mici si in palme. Am purtat din nou ortezele o saptamana si m-am simtit tot mai bine cu mainile, dar, de cand am facut aceste exercitii ma dor coatele, mai ales pe partea mediala ziua, dar si cand asez coatele in pat. Coatele m-au mai durut cateva zile chiar la inceput, acum 4 luni. Ieri am mers cu viteza si din nou ma ustura la picioare, in fata. Mi-a afectat tendoanele ciproflixacinul pe care l- am primit ? Ce sa fac in continuare? Cum scap de umflatura pumnilor? Cand voi putea face exercitiile pe care le-am primit? Cand pot relua munca, o munca ce presupune efort fizic.
Va rog, un raspuns !
1
28-06-2018, ora 17:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este absolut imposibil de precizat raspunsul in absenta unui examen clinic direct, insa ar fi doua mari posibilitati:
- supra-solicitarea enorma a aparatului locomotor (prin exercitiile mentionate);
- posibila afectiune reumatologic/inflamtorie de tip auto-imun. Diagnosticul nu se bazeaza pe analize (care ar putera fi normale, ci exclusiv pe examinare clinica directa.
Sincer, nu inteleg de ce vi s-a administrat antibiotic (este impotriva logicii elementare), insa nu cred ca aici este sursa suferintei D-voastre. Antibioticul se administreaza numai in prezenta semnelor de infectie microbiana, documentate si prin analize specifice (nu se administreaza intr-o inflamatie de supra-solicitare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-06-2018, ora 15:27
Corcodus
Nu este medic/terapeut
Corcodus
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt Am omis faptul ca reumatologul mi-a dat prednison cate 2 tablete pe zi, in descrestere dupa 5 zile., dar n-am luat decat 3 zile, caci m-au durut mai tare mainile, dar reiau in calcul revenirea la reumatolog.
Daca e vorba doar despre o suprasolicitare mai grava, in cat timp s-ar vindeca? Ar fi util sa fac ecografie ?
Va multumesc pentru timpul acordat.
0
02-07-2018, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desi sunt total impotriva cortizonului, nu pot comenta decizia terapeutica a reumatologului, deoarece nu am competenta necesara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-01-2019, ora 12:18
asasp
Nu este medic/terapeut
asasp
Sa stiti ca problemele de tendon nu se limiteaza doar la tendonul achilean. Eu in urma a doua tratamente de cate 7 zile cu levofloxacina in decurs de 1 an, am probleme la tendoanele pumnului. Facut RMN si investigsatii amanuntite, nu a stiu nimeni sa-mi ofere o cauza. Am ruptura de tip split tear la tendonul triunghiular ulnar, parca. Din ce mi s-a spus, doar sportivii de performanta, care isi utilizeaza mainile excesiv, cum ar fi tenismenii, au asemenea leziuni, dar si asa, e foarte greu. Si totusi nu stia nimeni de ce, au respins totalmente cauza antibioticelor, desi e singura explicatie. Dupa al doilea tratament durerile s-au intensificat considerabil, era foarte clar pentru mine ca e din cauza asta. Dupa 1 an, cu tratamente de glucozamina si condroitina, plus fizioterapie cu laser, si vitamine, durerile nu mai sunt asa puternice, dar inca nu pot sa-mi folosesc mainile pentru a ridica greutati. Mare grija la folosirea in exces a antibioticelor, la noi in Romania inca se prescriu medicamente parca sunt bomboane. In tarile vestice, se prescriu doar in situatii extreme. Suntem putin cam inapoiati. NU mai luati antibiotice pentru orice rahat, iar domnilor medici, nu va mai bateti joc de pacienti, ca nu suntem cobai.
0
14-01-2019, ora 16:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti perfecta dreptate: consumul de antibiotic din Romania este pe primul loc in Europa.
In 99% din situatii consumul este nu numai inutil, dr mai ales profund daunator.
Exista o clara vina a clasei medicale pentru consumul fabulos de antibiotice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.