tendinita calcaneana

05-02-2016
anacrys
Nu este medic/terapeut
anacrys
Buna ziua, va rog sa-mi indicati un tratament pentru tendinita calcaneana calcificata picior drept.Un medic mi-a recomandat interventia chirurgicala iar altul infiltratii cu OstenilTendon sau Alflutop.Am si diagnosticul de spondilita anchilozanta cu HLA-B27 pozitiv.Exista o solutie la problema mea?Am un mers dificil din cauza durerii, am incercat pana acum masaj, antiinflamatoare, unde de soc, laseroterapie, exercitii de streching.Fara nici un rezultat insa!Multumesc!
3 comentarii
0
06-02-2016, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tendinopatia calcaneeana (arhaic, "achileana") este datorata, in 99% din cazuri supra-solicitarii de origine mecanica.
Prin urmare, este total inutil oricare dintre "tratamentele" mentionate de catre D-voastra.
Interventia chirurgicala este rarissim utila (0, 1% din cazuri), iar infiltratiile determina, cel mai adesea, ruperea (dezinsertia) calcaneeana a tendonului.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice etc.
Asteptam cu interes detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-02-2016, ora 11:22
anacrys
Nu este medic/terapeut
anacrys
Buna ziua!
Am comunicat pe e-mail saptamana trecuta.Ce ar mai fi de adaugat:63 de ani, 156 cm, 85 kg., pensionara de data recenta, fosta profesoara de fizica, mersul pe jos si drumatiile/excursiile sunt singurele eforturi fizice pe care le-am practicat acum, la varsta matura.Antecedente medicale:carcinom tiroidian operat, spondilita anchilozanta/poliartrita reumatoida (HLA-B27 pozitiv) este diagnosticul recent dat de medicul reumatolog la care am apelat acum un an cand au inceput problemele mele cu tendonul.Sunt in tratament cu Sulfasalazin EN si Euthyrox.
Cu respect,
Ana Poinar
0
07-02-2016, ora 13:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tendinopatia calcaneeana (arhaic, "achileana") este datorata, in 99% din cazuri supra-solicitarii de origine mecanica.
Atat cele 35-40 kg in exces, cat si mersul pe distante lungi v-au distrus tendonul.
Medicamentele, procedurile etc nu va fac decat sa uitati temporar de durere si sa eludati cauza reala, greutatea enorma.
Undele de soc si infiltratiile produc, cel mai adesea, la greutatea D-voastra, dezinsertia tendonului, o adevarata catastrofa chirurgicala.
Interventia chirurgicala ar fi o grava eroare la greutatea D-voastra enorma.
Prin urmare, singura solutie logica si imaginabila consta in diminuarea tensiunii de la nivelul tendonului: reducere ponderala masiva si scaderea drastica a solicitarilor fizice (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: