telarha

02-07-2011
mony_miley2000
Nu este medic/terapeut
mony_miley2000
fetitei mele de 2ani si 7 luni ii creste un san am fost la endocrinolog si analizele arata ca este un copil sanatos. diagnosticul la internare telarha dr. mi-a spus sa nu-i mai dau lapte de la vaca din curte de la capra din curte ce lapte sa ii dau nu pot dintr-o data sa ii iau laptele de tot lapele da vaca din alimentara este bun? si daca imi puteti da si alte detalii despre aceasta "boala" ce alte alimente sunt interzise si ce alimente sunt permise va multumesc
2 comentarii
0
03-07-2011, ora 15:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te ingrijora, telarha arata ca exista la copil o maturizare mai rapida, dar nu e o maturizare adevarata ci una falsa..Nu-i scoate laptele din alimentatie, nu laptele de vaca sau de capra este cauza acestei dereglari hormonale.sa manance tot ce prepari tu in casa si produsele obtinute de la animalele din curte...Adevarata cauza a acestor probleme, tot mai frecventa la copiii de azi -in special la oras- sunt alimentele superrafinate din comert cu o multime de chimicale, coloranti, indulcitori, conservanti etc. etc. care, date copiilor de la varste fragede, produc adevarate dezechilibre metabolice si imunologice in organismul foarte tanar.Iaurturi frumos ambalate cu termene mari de valabilitate, prajituri, sucuri, sticksuri, fructele si legumele de import, creme, sosuri sintetice, salamuri, branzeturi.. azi foarte multa lume nu mai face in casa un chec, un cozonac, o prajitura, totul se cumpara si copii sunt alimentati cu toate aceste produse trecute, in procesul de fabricatie, prin multiple transformari..Deci parerea mea este sa nu acorzi o prea mare atentie sanului crescut al fetitei..e normal ceea ce se intampla. sanul va reveni la forma normala sau va ramane asa pana la pubertate.Fii mai atenta la alimentele, dulciurile pe care i le cumperi.
0
03-07-2011, ora 17:21
mony_miley2000
Nu este medic/terapeut
mony_miley2000
Multumesc din suflet
mi_ati fost de mare ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.