teama sa conduc masina

21-12-2008
stel.a
Nu este medic/terapeut
stel.a
Am permis de conducere din 2003, dar am facut o pauza de trei ani in care nu am avut masina si nu am mai practicat.Eram o buna soferita, am parcrurs distante mari, am trecut prin tot felul de situatii, nu am avut incidente nefericite.Nu stiu ce se intampla acum, dar nu mai sunt in stare sa conduc.Cand urc la volan incep a tremur, ma sperie orice masina si orice pieton care se apropie de trecere.Sunt o alta persoana, nu ma recunosc.Nu mai am incredere in mine, nici la volan, nici in general:Am sa trec peste asta oare?
14 comentarii
0
21-12-2008, ora 15:15
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
O sa urmaresc acest subiect pt ca ma intereseaza mult.Si eu sunt la fel ca tine.Am ajuns sa-mi cumpar si masina preferata in speranta ca daca imi place o sa o conduc dar tot degeaba, rugineste in parcare.Si eu am condus la inceput dar acum m-am plafonat.Sper sa ne ajute cineva, eu cand urc la volan parca nu mai am aer.
0
21-12-2008, ora 16:21
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Si eu ma voi alatura acestui subiect pt ca ma intereseaza f mult!!Tot in 2003 am luat si eu permisul prima data, pe 10 oct.2003 mai exact, l-am luat cu brio, dar dupa aceea am aflat ca eram insarcinata in 5 saptamani si nu m-am mai urcat la volan nici pana in ziua de azi, dar daca as vrea sa conduc masina sotului nu sunt in stare, imi este foarte frica!!Cineva spunea ca ar fi bine sa mai fac niste ore suplimentare cu un instructor...
Pupici arena
0
21-12-2008, ora 19:35
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Dragele mele, daca va este frica lasati-va sotii sa conduca, nu va face bine frica.
Doamne fereste, de frica puteti face vre-un accident, asta e parerea mea, nu vreau sa descurajez pe nimeni dar frica asta... Poate unele dintre dvs. vor putea trece peste aceasta frica, depinde de la caz la caz.
Bafta si sarbatori fericite!
0
21-12-2008, ora 22:54
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Pai eu mi-as lasa sotul dar masina mi-am luat-o pe banii mei si nu prea e corect...plus ca vreau sa ma folosesc de ea, sa ma bucur ca o am, sa-mi fac viata mai usoara nu sa depind de sot.
Eu totusi cred ca daca am incepe sa conducem un pic ne-am obisnui pana la urma, dar pasul de a incepe e mare.
Pupici si tie Jaqui
0
22-12-2008, ora 15:11
stel.a
Nu este medic/terapeut
stel.a
Mi as lasa sotul sa conduca, dar nu este aici.Am 2 copii si uneori am mare nevoie de masina.Aseara amfost luata cu forţa de catre fratele meu si dusa la poligon.Acolo a fost super pt ca nu erau prea multe masini.Vazand el ca merge bine, tot cu forta, m a determinat sa conduc pana acasa.Am acceptat cu greu, dar nu a fost nici o tragedie pe sosele, chiar m am descurcat.M au claxonat cativa, dar nu i am luat in seama.Acum ma simt mult mai stapana pe mine, trebuie sa ne invingem teama.Ce se poate intampla la viteza cu care se circula in Bucuresti? Totul tine de gandirea pozitva.Stiu, teoretic e simplu, dar practic.Eu zic sa nu ne lasam, se poate?Trebuie sa fim mereu incurajate.Eu zic sa iesim zilele urmatoare cand va fi mai pustiu pe strazi, sa mergem pe prima banda, sa asteptam de fiecare data troleele in statie si tot o sa ajungem unde ne am propus.Va pup
0
22-12-2008, ora 15:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Aveti dreptate fetelor, dar la cati nerusinati sunt printre soferii profesionisti, cu siguranta cand ne-or vedea cum conducem, ne vor injura de mama focului si o sa ne intimideze si mai mult ;)))) Eu am sa mai astept oricum, pt ca fetita mea are rau de masina si nu putem pleca doar noi doua la drum foarte lung, asa ca ne conformam deocamdata.Ne duce sotul ori de cate ori avem nevoie sa mergem undeva ;)
Pupicei
0
31-12-2008, ora 08:57
daniel24
Nu este medic/terapeut
daniel24
Trebuie sa incercati. Vorbiti cu sotii sa va insoteasca pentru inceput. Si sotia mea conduce, se descurca f bine, dar am sprijinit-o ca sa prinda incredere in ea. E simplu sa demoralizezi o femeie la volan, stiati ca femeile au reducere pt RCA pentru ca probabilitarea ca ele sa faca acident este mai mica decat a barbatului.
Daca aveti un barbat care va iubeste, este calm sa va explice de mai multe ori, sigur va ve ti descurca bine. Conduceti mai des. Multa bafta. P.S. Mereu ma amuz de, , ce trebuie sa stie sa faca un barbat ca sa satisfaca o femeie: sa fie instalator, electrician, bucatar, poet, mecanic, sofer, programator, tamplar, zugrav, romantic, ambitios, darnic, inteligent, puternic, glumet.(sa invete sotia sa conduca).. etc, iar femeia trebuie decat sa il lase pe barbat sa se joace cu sanii ei., , :))))) Va doresc un an nou fericit tuturor!
0
03-01-2009, ora 20:30
stel.a
Nu este medic/terapeut
stel.a
Ma bucur va suntem incurajate de catre un barbat. Multumim.Am sa ti urmez sfatul, am sa ies mai des cu masina.Si ma voi incuraja singura pt ca sotul meu, momentan, lipseste.Asa ca.Ma consolez cu faptul ca sunt blonda si nu se asteapta lumea la prea multe de la mine.Si daca ma injura, ce?Nu e sfarsitul lumii.
0
20-11-2009, ora 12:19
Bobo_19
Nu este medic/terapeut
Bobo_19
Doamnelor, domnisoarelor si domnilor... am si eu de spus ceva in legatura cu aceasta chestiune: "PRIETENA MEA, DANIELA ARE PERMISU DE VREO 2 ANI, DAR IN TOT ACEST TIMP NU PREA A CONDUS DECAT DE VREO 2-3 ORI MAXIM ASA OCAZIONAL. IN URMA CU 2 LUNI SI-A CUMPARAT MASINA, SI NU PREA MAI STIE SA CONDUCA, ADICA E CAM EMOTIONATA, PARCA AR FI STRAINA DE PEDALE SI VOLAN. TOT INCERC, IESIM LA PLIMBARI CU MASINA, II SPUN, DAR CAND ACCENTUEZ VOCEA TRAGE PE DREAPTA SI PUNE AVARIILE SPUNAND CA NU MAI CONDUCE :)) FOARTE TARE, EU SI MAI INCAPATANAT II ZIC CA NICI EU NU MAI CONDUC CAND SUNT CU EA, DAR IN FINAL VAZAND CA EA ESTE BERBEC IAR EU PESTI MA CONFORMEZ SI DIN DRAGOSTE MA DAU JOS DIN MASINA SI MA DUC LA VOLAN :P. PFUAI, E GREU SA AI PRIETENA BERBEC! EU VA RECOMAND TUTUROR CELOR CARE AVETI ASEMENEA TEMERI SA GESTIONATI MAI CU TUPEU ACESTE PROBLEME MAI ALES IN TRAFIC ACOLO UNDE FIECARE FRACTIUNE DE SECUNDA CONTEAZA. TUPE SI IAR TUPEU DAR IN PRIMUL RAND RESPECT FATZA DE CILALTI CONDUCATORI AUTO, UN TUPEU MAI CU BUN SIMT NU TUPEU NESIMTIT."
0
14-03-2013, ora 03:59
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Cu siguranta timpul in care ati evitat condusul isi spune cuvantul. Este important sa nu mai evitati ceea ce va sperie, cu cat veti evita mai mult cu atat va fi mai dificil de confruntat. Implicati-va, realizati pasi mici si siguri, conduceti in locuri mai putin circulate pentru inceput, iar treptat lucrurile se vor schimba.? Daca nu, atunci incetati sa va subestimati abilitatile.
0
14-03-2013, ora 04:00
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
nikii6
Senzatiile pe care le simti fac parte din anxietatea de performanta. Se intampla sa ne simtim coplesiti de anumite situatii sau evenimente. DAR, sunt acestea coplesitoare cu adevarat?
0
14-03-2013, ora 04:00
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
jaquelinne
Daca iti confirmi abilitatile atunci de ce nu te folosesti de ele? Cine te opreste sa te urci la volan? Planifica lucrurile exact asa cum ti-ai dori ca ele sa se intample.
Mult succes!
0
14-03-2013, ora 04:02
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
eleni theutokopulis
Da, frica sau mai bine spus panica, produce lipsa de control in situatii limita, DAR, daca ne este frica nu inseamna ca nu suntem capabili sa ne stapanim la volan. In plus, nu se numeste frica, este anxietate.
0
18-07-2017, ora 21:21
Yusti
Nu este medic/terapeut
Yusti
Bună
Am 43deani si fac scoala de soferi in Italia
Am cazut deja la primul examen, iar de atunci, inainte de a urca la volan îmi tremură genunchii si nu reusesc sa ma calmez
Îmi doresc mult sa iau carnetul.
Am condus alte masini in afară de cea de la scoala si nu am avut emotii
Ce se întâmplă?????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •