tbc pulmonar

24-05-2011
emine_emine
Nu este medic/terapeut
emine_emine
Buna ziua,
Am o fetita de 9 ani care e suspecta de tbc pulmonar, fapt care va fi confirmat sau infirmat peste doua zile in urma testului ppd. Fetita nu prezinta nici o simptoma specifica : tuse, febra, transpiratie, . La nivelul gatului au aparut doi ganglioni fapt care m-a determinat sa merg la medic pentru analize, As dori sa stiu diferenta intre tbc-ul pulmonar si cel ganglionar, cauze, simptome, tratament, daca pot ramane urmari pentru viitor,
Orice alta informatie despre tbc mi-ar fi utila
Am atasat cateva imagini ale radiografiei pulmonare
http://www.girlshare.ro/2208416.1
va multumesc
1 comentarii
0
24-05-2011, ora 13:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, eu zic sa va linistiti putin, sa asteptati rezultatul IDR si dupa aceea se vor lua masuri.daca este tbc pulmonar, nu poate fi decat un complex primar(inseamna ca fetita s-a infectat cu bacilul tuberculozei, care se transmite pe cale aeriana).medicul ftiziolog va stabili tratamentul, probabil hidrazida sau...in ceea ce privesc ganglionii, ar trebui sa se faca punctie sa se vada daca este tuberculoza ganglionara.sa stiti ca ganglionii se maresc si in alte afectiuni, nu neaparat in tuberculoza.
la copil tuberculoza nu lasa urme, se vindeca 100%, daca este tratata corect.daca doriti informatii despre tuberculoza cautati pe GOOGLE. cu ani in urma acest complex primar de tuberculoza trecea neobservat.multa sanatate si sa speram ca totul va fi ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.