tatuaj posibil infectat

04-10-2015
Teddy21
Nu este medic/terapeut
Teddy21
Buna ziua, in urma cu 4 zile mi-am facut un tatuaj pe antebrat, cot si incheietura cotului. Am folosit un spray cu lidocaina pentru ameliorarea durerii in timpul procesului de tatuare. Acele folosite au fost sigilate, pielea a fost dezinfectata cu spirt inainte sa inceapa tatuajul, artistul a folosit manusi de unica folosinta si totul parea curat. Problema este ca mana mea a ramas inflamata mai ales in zona cotului, ma doare, circulatia sangelui este scazuta considerabil (palma si degetele sunt mult mai reci in comparatie cu cealalta mana si daca imi las mana in jos pe langa corp, dupa cateva minute imi amorteste aproape complet si nu pot nici sa mai strang pumnul), elasticitatea pielii este scazuta (cand apas pe umflatura de la cot dureaza cateva secunde pana pielea isi revine la forma initiala), in zona tatuajului pielea este vanata si emana caldura iar restul mainii este destul de galbena. Am incercat ieri sa gasesc un dermatolog dar nu a fost chip in toata constanta deoarece era sambata iar azi fiind duminica cred ca nici nu are rost sa mai caut. Nu am mers direct la urgente deoarece la spitalul din constanta daca nu esti pe moarte nu te baga nimeni in seama cel putin 8 ore. O sa merg maine la doctor daca nu se vede vreo schimbare dar as vrea sa stiu cu ce ma confrunt deoarece am regasit unele din simptomele mele cand am cautat tatuaje infectate pe internet. Multumesc frumos!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Particulele din cerneala tatuajelor migrează în tot corpul (studiu)
  • Care este legătura între tatuajele și sistemul imunitar?
  • Riscurile tatuajului
  • Vreau tatuaj - ce trebuie să știi înainte de a-ți face un tatuaj
  • Știm cu adevărat ce se află în cerneala pentru tatuaje?
  • Tatuajele pot induce infecții ale fluxului sanguin
  •