talpi reci si amortite

26-02-2008
rodicalid
Nu este medic/terapeut
rodicalid
sotul meu se plange de o vreme ca are picioarele tot timpul reci-talpile-si senzatia de amortire.Mentionez ca are diabet tip II si 50 de ani.Are vreo legatura cu asta?Ce putem face?
11 comentarii
0
26-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta are legatura cu asta...diabetul afecteaza vasele sangvine si micsoreaza circulatia sangvina.
Are nevoie urgent de tratament cu vazodilatatoare periferice...o eventuala inrautatire a circulatiei aduce la gangrena si amputatie !
Maine mergeti la medicul de familie pentru investigatii si tratament...
0
26-02-2008, ora 00:00
rodicalid
Nu este medic/terapeut
rodicalid
multumesc pt.sfat fvaleriu, si pt.ca am vazut ca sunteti medic ORL, indraznesc sa va pun urmatoarea intrebare:excesul meu de ceara din urechi nu se poate rezolva decat prin spalaturi-cam o data pe an-potrivit medicului de familie, este neplacut si chiar am plans de durere ultima data...betisoarele cu vata nu sunt recomandate, spray-urile nu sunt indicate ca nu ajuta...ce altceva pot face?Multumesc!
0
27-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceara din conduct..nu se conidera o ptologie, este un proces normal!
In mod normal urechea se autocurata..impingand ceara spre exterior si trebue curatat urechea numai la intrare nu si profund in conduct.
Nu exista tratament pentru a stopa formarea de cerumen, si nu e cazul!
Va recomand sa scoateti ceara la ORL..o sa fie cu totul diferit si nu trebue sa doara!
0
11-01-2010, ora 19:38
grozaionel
Nu este medic/terapeut
grozaionel
buna! am o problema cu talpile le simt amortite atunci cand ma odihnesc cand stau in pat, simt parca nu as avea talpi. va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat, un tratament sau daca imi puteti spune o clinica unde pot sa merg.
0
12-01-2010, ora 07:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi 2 posibilitati
1. tine de circulatia sangvina a membrelor inferioare si trebue sa faceti consult la chirurgia cardio_vasculara.
2. poate sa fie legat de sensibilitatea nervoasa..care tine de coloana lombara.. si trebue sa mergeti la Neurologie.
0
29-01-2010, ora 14:01
stefanelu
Nu este medic/terapeut
stefanelu
Buna ziua. Am 66 de ani si sunt pensionar,
sunt nou pe acest forum dar ma bucur ca l am gasit.In acest fel poate reusim sa depasim momentele grele din viata noastra cu sfaturi, idei, incurajari.As vrea sa va spun si eu durerea mea ca poate cineva s-a confruntat cu asa ceva si in urma unui tratament a reusit sa isi revina.Am diabet zaharat tip2 urmez tratament si de vreo doi ani am amorteli, furnicaturi acum si usturimi, intepaturi la maini si picioare Aceste amorteli a urcat in timp peste genunchi la picioare si pina ca cot la mani.Am luat tiogama, neuromion, milgama fara rezultat (bineinteles prescris de medic), ieri am fost la spitalul universitar Bucuresti si am facut o electoromiografie pe care mi a pus-o in brate si mi a spus sa merg inapoi la medicul de la care am avut trimiterea mentionez ca medicul care a pus parafa fiind neurolog dar far sa dea vreo explicatie.Am luat rezultatul si la concluzii era trecut: polineuropatie demielinizata usoara membre inferioara si mai jos pe rindul urmator:mononeuropatie de nerv median bilateral prin inarcerare la nivelul tunelului carpian.Am fost inapoi la medicul de familie de la care am luat trimiterea si mi a spus ca in afara de milgama nu are ce sa imi dea dar eu deja iau acest medicament si nu am nici un rezultat. Poate cineva a avut asa ceva sa scrie pe forum cum si cu ce sa tratat.Numai bine va doresc!
0
05-06-2010, ora 02:54
LUMINITA76
Nu este medic/terapeut
LUMINITA76
BUNA, MA NUMESC LUMINITA AM 33 DE ANI SI SUNT DIN CLUJ NAPOCA AS DORI SA-MI DATI UN SFAT DACA SUNTETI AMABIL. IN URMA CU VRE-O DOUA LUNI MI-AM FACUT O GRAMADA DE ANALIZE DEOARECE MI-A APARUT UN NODUL IN ZONA INGHINALA, TOATE MI-AU IESIT BINE, DAR IN URMA ECOGRAFULUI DOAMNA DOCTOR MI-A SPUS CA NU ESTE NODUL CI E VARICE INGHINALA. AM RAMAS UN PIC MIRATA...APOI AM FACUT TRATAMENTUL SI PARCA MI-A DISPARUT, INSA DE VRE-O 3 SAPTAMANI PULPA PICIORULUI DREPT IMI ESTE MAI MARE DECAT CEEALALTA SI PARCA MA SI DOR PUTIN PICIOARELE.SUNT FOARTE SPERIATA...VA ROG SPUNETI-MI CE AR PUTEA FI SI DACA AR FI BINE SA-MI FAC UN ECO DOPPLER. VA MULTUMESC SI VA DORESC MULTA SANATATE.
0
05-06-2010, ora 02:58
LUMINITA76
Nu este medic/terapeut
LUMINITA76
buna as vrea sa va intreb ce as putea avea deoarece de vre-o cativa ani am talpile picioarelor amortite, nu am diabet deci oare care ar fi cauza. va rog dati-mi un sfat. cu respect..marius -cluj.
0
05-06-2010, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este o problema de circulatie venoasa a membrelor.
puteti merge la un chirurg cardiovascular pentru consult !
0
05-06-2010, ora 19:22
LUMINITA76
Nu este medic/terapeut
LUMINITA76
va multumesc din suflet.banuiesc ca acolo mi se va face eco doppler., sper sa fie o boala care se poate vindeca, daca nu, nu stiu ce o sa fac. cu respect BODEA LUMINITA.
0
03-11-2017, ora 19:37
Calinaana
Nu este medic/terapeut
Calinaana
Buna seara! Mama mea are talpile picioarelor amortite, ea are hernie de disc. A facut o terapie de 10 zile la un fizioterapeut dupa care s-a simtit f bine cateva luni.Trebuia sa repete procedurile insa medicul a plecat din judet.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Poate fi de la hernia de disc sau poate fi si de la circulatie, este contabil si sta foarte mult pe scaun.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • Boala mâinilor și picioarelor reci (Sindromul Raynaud)
  •