taietura adanca la mana

29-05-2013
venus6650
Nu este medic/terapeut
venus6650
Saptamana trecuta m-am taiat intr-un pahar. Taietura a fost adanca, intre degetul mare si aratator, am curatat rana imediat cu betadina si am pansat-o ptr. a opri sangerarea. Trei zile am tinut-o pansata, am aplicat baneocin si betadina, iar dupa aceea, pentru ca trebuia sa se usuce am lasat-o libera. S-a inchis foarte frumos, de aproape 2 zile nu ma mai doare deloc. Pot sa misc degetele fara durere. Problema este ca de cand nu am mai legat mana decat seara la culcare, mai exact de ieri, incheietura mainii a devenit din ce in ce mai dureroasa, nu mai pot sa o misc aproape deloc si este umflata si usor rosie. Desi rana a fost la degetul mare si aratator, umflatura este in continuitatea degetului mic. Va rog din suflet ajutati-ma. Am inceput sa iau analgezice si antiinflamatoare, sa tin gheata...ce altceva as mai putea face. Tin sa mentionez ca din motive personale, nu pot consulta vreun doctor ptr. aceasta afectiune. Va multumesc din suflet.
3 comentarii
0
29-05-2013, ora 10:53
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ar fi bine sa mergi la un serviciu de Chirurgie Plastica sau daca nu, la Chirurgie Generala. Plaga este infectata, este nevoie de o toaleta chirurgicala ( lavaj abundent cu apa oxigenata, ser fiziologic, incizie, excizie, eventual explorare daca se ridica suspiciunea de leziuni ale nervilor, vaselor, tendoanelor, iar lavaj cu apa oxigenata, ser fiziologic), pansament cu Clorhexine, imobilizare pe o atela gipsata. In cazul in care nu este necesara internarea, se va prescrie o reteta cu antibiotic ( as recomanda Augmentin 1g la 8h, timp de 5 zile si Metronidazol 500mg la 8 h, timp de 5 zile), Claritine -1 tb pe zi timp de 5 zile. Pentru o vindecare rapida a plagilor, eu mai recomand Vitamina C 1 g pe zi, timp de 10 zile. In fiecare zi, pana la remisia fenomenelor inflamatorii, ar trebui facuta toaleta plagii cu apa oxigenata, ser fiziologic, se va aplica un pansament cu Clorhexine si se imobilizeaza in continuare mana pe atela. In momentul in care au disparut fenomenele inflamatorii, se poate face o sutura secundara. Sutura va fi protejata prin imobilizarea pe atela gipsata timp de 14 zile, moment in care se suprima firele. Numai bine
0
29-05-2013, ora 18:06
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Sa speram ca nu e infectie. Nu cred ca la taietura deschisa e bine sa lasi nepansat. Eu te sfatuiesc sa iei antibiotic, cateva zile, sa-ti dezinfectezi rana si sa pui daca gasesti o frunza de patlagina, bine spalata, eventual cu spirt si putin presata si alifie de tataneasa daca gasesti. Vindeca cu siguranta si nu lasa cicatrici.
0
12-11-2018, ora 20:04
Cosulet
Nu este medic/terapeut
Cosulet
Buna seara, acum cam 3 zile, mam taiat cam adanc in palma, intro sticla, mai exact un glob, gen abajur, am tinut apasat pe rana, a sangerat, nu exagerat, apoi am dat cu o solutie pulverizatoare, dezinfectant, apoi baneocin.Sa prins nesperat de bine si de repede, nu am avut supurari, sau alte semne de infectie, insa dupa 3 zile, am dat sa deschid o usa si sa desprins foarte putin, intrebarea mea ar fi, daca nu am avut probleme de infectie pana acum, cu rana inchisa, as putea sa am de aici incolo?mentionez ca nu e umflata, nu zvacneste, cum se spune...nu mam dus la un medic, deoarece am crezut ca nu e nevoie, dar daca trebuie, am sa ma duc...va multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: