tahicardie sinusala

02-06-2011
BGGL
Nu este medic/terapeut
BGGL
Buna ziua am 34 de ani de curand am avut dureri puternice in piept insotite de tahicardie.Am ajuns la urgente si acolo medicul a constatat ca ritmul cardiac era de 167 batai pe minut iar tensiunea arteriala de 15/80.Dupa o noapte petrecuta la urgente majore m-au lasat sa plec acasa cu o reteta.Am urmat tratamentul dar din cand in cand durerile revin.Va rog imi poate explica si mie cineva ce se intampla?Si mai mentionez ca am si prolaps de valva mitrala stadiul II /III. Va multumesc.
3 comentarii
0
02-06-2011, ora 17:05
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Te-au trimis acasa?Ar fi trebuit sa te interneze si sa iti faca tot coctelul (cum ii spunem noi cu ritmonorm si celelalte+analize, monitorare, proba de efort, ecocardio.)si eventual sa te interneze.Nu stiu daca este prima data cand ti se intampla, daca ai in familie pe careva cu afectiuni cronice, eventual ceva rezultate la analize de sange(colesterol, trigliceride.etc), ce stil de viata ai (fumator?), de alimentatie, daca esti supraponderal?Durerile in piept au aparut in repaus, sau dupa un efort fizic?La ce batai aveai.(un bebelus cand se naste are 130batai/min;dupa care cu cresterea in varsta scad;dar tu l-ai depasit).Inainte de acest incident urmai vreun tratament pt.inima?Ce tratament ti-au dat de la urgenta?Banuiesc ca ti-a fost recomandat si o vizita la cardiolog+ un ecocardio(macar sa controlezi prolapsul de valva mitrala care il ai).
Sanatate multa.Cauta un medic cardiolog bun si fa tratamentul mereu(tratamentele pt.inima nu sunt pt. o perioada, ci mereu).
0
02-06-2011, ora 17:21
BGGL
Nu este medic/terapeut
BGGL
Da sunt pusa pe NEBILET ASPACARDIN TERTENSIV SI BETASERC.Da trebuie sa merg la control dar nu stiu ce sa zic la cum se comporta anumiti medici si cum se consulta in orasul nostru...hm...totul e pe fuga si...ce sa mai.A mentionez ca nu sunt fumatoare am grija ce mananc am 1.67m si 56 kg.
0
10-06-2011, ora 01:15
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Hristos s-a inaltat! Urmeaza tratamentul care ti-a fost prescris, nu dispera.Daca nu esti multumita de cum se comporta medicii din zona unde locuiesti, nu te impiedica nimeni sa mergi in alt oras pt. o consultatie.Incearca sa faci miscare(macar 30 min. de mers pe jos;daca te obosesti faci pauza).
Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •