tahicardie sinusala

21-03-2009
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Salutare! Tocmai ce mi-au venit rezultatele de la holter. Cica "ritm de baza sinusal. cateva episoade simptomatice de tahicardie sinusala la efort mediu (urcat scari) sau spontane. In cursul noptii episoade de TS cu AV max. 130/min (max. 30 secunde), mai frecvente spre dimineata (5-6/ora)". Imi puteti explica si mie ce inseamna asta? Ma curat sau...? Cat de periculoasa este tahicardia sinusala? Poate da TS ameteli, moleseala in corp, senzatie de lesin (nu ceva grav) si panica? Multumesc.
9 comentarii
0
22-03-2009, ora 11:27
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Buna, Vlad !
TS nu e periculoasa si nu te cureti ! Ce vorbe sunt astea ? TS la efort este NORMALA, iar tahicardia in timpul noptii(daca este simptomatica), se poate trata. Insa orice tratament se da numai dupa ce un doctor vede Holterul si te consulta, asa ca nu te pot ajuta mai mult de atat. Este impotriva oricarui principiu medical si de etica sa emit tratamente in acest fel. Sanatate!
0
22-03-2009, ora 11:37
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Pai...doctorul a vazut rezultatul la holter si mi-a dat sa fac analize pt. hormonii tiroidieni, pt. ca din ecografia cardiaca nu i-a reiesit nimic in neregula. Cum se poate trata TS?
0
22-03-2009, ora 12:19
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Este foarte bine ca ti-a recomandat analize pentru hormonii tiroidieni. Ai incredere in el. Stie ce face.
0
22-03-2009, ora 13:41
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Poate da TS ameteli, senzatia de batai foarte slabe ale inimii, moleseala in corp, senzatie de lesin (nu ceva grav) si panica? Multumesc.
0
30-03-2009, ora 18:17
tinapaula
Nu este medic/terapeut
tinapaula
buna ma numesc paula si am 23 de ani.acum 6 sapt a murit mama mea si de 2 saptamanii am avut palpitatii la inima doctorita de fam mi/a dat aspacardin si magne b6.mi/am facut si un ekg la care doctorita mi/a dat tot aspacardin si ekilog de 25 un sfert de pastila pe zi a zis ca la ce am eu ii si prea mult.dar si acum am palpitatii cand bate prea tare cand incet ca nu o mai simt si atunci incep sa ma panichez daca am ceva daca o sa mor.am ameteli si respir destul de greu.a de mancat nici nu am mancat cum trebe am slabit f mult si tot stau si ma gandesc daca am ceva la inima.beau ceai de tei ca nu am vrut sa iau xanax.sa fie atacuri de panica sau nu stiu.astept un raspuns.multumesc.
0
06-04-2009, ora 12:36
POPIRDA ELENA
Nu este medic/terapeut
POPIRDA ELENA
SE POATE LUA CORLENTOR (PRESCRIS DE CARDIOLOG) CONCOMITENT CU TRATAMENT HOMEOPAT
0
08-04-2009, ora 21:55
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Salutare! Am fost la medicul psihiatru care mi-a spus ca sufar de atacuri de panica/tulburare de panica si mi-a dat tratament cu Xanax si Cipralex. Se pare (cum cum mi-a spus) ca tahicardia sinusala de care sufar ar fi cauzata pe fond neuro-vegetativ.Sper sa scap mai repede de tahicardie pt. ca deja nu mai suport senzatiile de sufocare...:( Exista cumva si alt mod de a scapa de tahicardia sinusala care imi tot face probleme?
0
26-03-2013, ora 16:01
calin_adrian90
Nu este medic/terapeut
calin_adrian90
sal vlad am 44 de ani si am atacuri de panica si anxietate de 24 de ani si am facut tratament cu xanax, amitriptilina, asentra, si nici un rezultat am facut mai multe investigatii si am tahicardie sinusala si fac tratament cu aspacardin si ma simt mai bine, trebuie sa lasi tigarile, cafeaua, si bautura multa sanatate
0
03-08-2013, ora 19:45
ramclaudia
Nu este medic/terapeut
ramclaudia
Buna ziua!

Claudia, 40 ani

De ceva vreme sufar de tahicardie sinusala, am fost la cardiolog si nu mi-a dat nici un tratament. Mi-a spus sa-mi fac hemoleucograma, Ca, Mg, colesterol, pentru tiroida (nu mai stiu cum se numesc). Toate analizele au iesit bine (colesterolul e putin peste limita-219). Azi noapte am facut o "criza" in sensul ca am avut 138 batai/minut si TA 120/80 in general am cam 100/70. Am fost la urgenta si mi s-a facut EKG, apoi mi-au dat ijectabil metoprolol (daca am retinut bine) si m-am intors dupa o ora cu puls 98. Azi m-a durut toata ziua in zona cervicala.

Saptamana viitoare sunt programata la cardiolog, a spus ca o sa imi puna un Holter.

Care e roblema care ma intriga, pe EKG scrie la diagnostic:

- extrem tachycardia,

- IVCD (Intraventricular Conduction Block)

- Suspect Lateral Infarction? (I)

E ceva grav?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: