tahicardie

14-10-2013
monicabals
Nu este medic/terapeut
monicabals
Va rog sa-mi spune-ti daca i-au tratament cu verapamil de 80 mg pot lua si aspacardin? Am inteles ca in crizele de tahicardie iti face bine calciu si magneziu este adevarat?
2 comentarii
0
29-10-2013, ora 18:51
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
Buna!
Din cate stiu aspacardinul are efecte benefice asupra tahicardiei. Mie mi s-a recomandat in crize, pe langa betablocante, sa iau si aspacardin, dar nu mai mult de 10 zile. Pentru rezultate optime se fac cure de 3 luni, 10 zile/luna.
Multa sanatate!
0
04-12-2013, ora 12:11
LORICA 25
Nu este medic/terapeut
LORICA 25
Buna ziua!
Aceleasi simptome ma macina si pe mine. Acum 5 ani din cauza stresului am facut un atac de panica si am fost la urgente cu pulsul de 140/min. Mi-au facut un ekg, ecografie de unde a rezultat ca am prolaps de valva mitrala cu regurgitare usoara si mi-au dat jumatate de Lokren. Am luat acesta cantitate de medicament 2 ani apoi am redus-o la un sfert pana cand in primavara m-am trezit intr-o dimineata cu batai ale inimii f puternice (peste 150/min) Am chemat salvarea, dar in timp ce am asteptat salvarea (1 ora) am luat sfertul de lokren. Cand au venit medicii aveam pulsul 107 si tensiunea 12 cu 8. Mi-au spus ca nu am nimic sa stau linistita bla, bla. Mi-am facut analizele la sange si totul era in limite normale. Am fost si la un cardiolog de la spitalul Arsenie care mi-a pus un holter EKG (mentionez ca eram sub tratament cu o jumatate de lokren cand l-am facut) si mi-a iesit "curat" dar cu tahicardie. M-a sfatuit sa iau in continuare sfertul de lokren. Am luat magneziu, talpa gastii, calciu si nimic. A trecut vara cum a trecut si de o luna sunt mai rau. Dimineata ma trezesc cu un gol in stomac si cand ma ridic am pulsul peste 130/min, cand ma asez revine cat de cat la normal. In simt f rau in piept si ma deranjeaza. Am fost saptamana trecuta la 2 cardiologi. Primul mi-a spus ca nici vorba de prolaps de valva mitrala si ca starile astea le am ca sangele nu ajunge peste tot atunci cand ma ridic. Mi-a spus sa inchei cu lokrenul ca e f puternic si nu am nevoie de el si sa trec pe naturiste. Am facut si testul de efort si mi-a iesit bun, sedentarism acut. Cel de-al 2 lea medic mi-a spus la fel ca nu am prolaps si sa termin cu lokrenul ca si asa sfertul ala e apa de ploaie. La nevoie sa iau egilok si 10 zile de luna panangin. De saptamana trecuta si pana ieri (5 zile) eu nu am mai luat nicio pastila de inima doar capsule de paducel, ceai de talpa gastii, magneziu, panangin si calciu. In aceste zile am pulsul foarte mare, daca stau in pat il am 80, daca ma ridic il am 120. Daca stau la birou pe scaun si ma ridic la fel. Tensiunea e buna (12 cu 8, sau 13 cu 8) puls 120 - 140 si daca ma asez in pat si imi iau dupa 1 min tensiunea (11 cu 7, 10 cu 6) si pulsul scazut f putin si dupa 3 4 min de repaos imi revine la 80. Nu am batai neregulate, pur si simplu puternice si dese (cateodata am impresia ca nu mai face fata inima). Am repetat aanalizele la sange si tiroida, nimic nu am. Recunosc ca sunt o fire foarte fricoasa si de o bucata de vreme numai cu gandul asta stau si tot cu asta ma si trezesc. Dar problema mea este ca nu e normal sa am pulsul asta tot timpul, nu cred ca starile astea axioase in provoaca tahicardia asta permanenta. Nu am ameteli, dureri in piept, nimic doar pulsul foarte ridicat si disconfort. Simt o oboseala in stomac cand am crizele astea. Pe site-uri nu am vazut pe nimeni cu astfel de simptome. Toata lumea face 1 criza la ceva timp si isi revine, dar eu in fiecare zi. Ce analize sa mai fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: