tahicardie

27-01-2008
Mihhaela
Nu este medic/terapeut
Mihhaela
In urma unor controale la medic mi s-a stabilit tensiunea 15 cu 10 si pulsul 104. Dr cardiolog a spus ca nu ar finimic dar sa imi fac si analize privind tiroida. Am facut analize pentru tiroida si nu am nimic.
Ce inseamna cand am tensiunea 16 cu 10( tensiune lua ta la ora 9 dim de catre medic) si pulsul 105. Mentionez ca tensiunea variaza si pulsul la fel. Adica 13 cu 9 iar pulsul ori este 105, 100, 90, 116?
1 comentarii
0
27-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O tensiune mai mare de 130/80 semnifica hipertensiune arteriala.Ce varsta aveti? Hipertensiunea poate fi secundara (renala, endocrina, medicamentoasa, neurogena, vasculara, etc)sau poate fi esentiala( primara); La valorile mentionate de dumneavoastra este necesar un tratament antihipertensiv. Faceti o electrocardiograma; pulsul variabil sugereaza o fibrilatie atriala, ; Poate ca este necesara si o ecografie cardiaca, va poate spune medicul cardiolog; Ar fi bine sa faceti si investigatiile biochimice uzuale( se poate descoperi o dislipidemie, diabet, o afectiune renala);pot orienta diagnosticul si tratamentul, Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.