tahicardia un motiv de ingrijorare?

09-07-2009
alexandra g
Nu este medic/terapeut
alexandra g
va rog frumos sa imi spuna si mie cineva daca tahicardia este o boala a inimii si daca trebuie sa ma ingrijorez.eu sunt o fire foarte emotiva.medicul de familie m-a diagnosticat cu anxietate si atacuri de panica.intr-adevar prezint toate semnele.nesiguranta, tahicardie, teama, oboseala, insomnii, transpiratii ale extremitatilor etc.dar probabil ca toate aceste simptome mi le creez eu.imi este foarte teama.acum urmez un tratament dar sunt obsedata sa nu mi se imbolnaveasca inima.am facut ekg si bataile inimii nu depasesc 100.medicul zice sa nu ma ingrijorez ca dupa tratament voi fi bine.cum sa scap de teama pe care o am?imi afecteaza viata.multumesc
1 comentarii
0
25-07-2009, ora 19:19
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Eu am fost diagnosticata in urma EKG-ului cu tahicardie sinusala. Am si eu cam aceleasi simptome, numai ca la mine au aparut dupa o operatie de varice la un picior.Eu mi-am facut tot felul de ganduri la cum o sa arate piciorul, daca chiar trebuia sa ma operez(erau doar inestetice)etc Dupa toate analizele facute, nu stiu decamdata de la ce provine aceasta tahicardie.Si eu am ramas cu frica bolii acesteia. Dar, cu siguranta, o gandire pozitiva si sintagma "din ce in ce imi este mai bine" ajuta foarte mult, as zice eu..Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.