suspiciune hernie femurala - sfaturi

03-03-2007
ATEZOR
Nu este medic/terapeut
ATEZOR
Am si eu problema si nu stiu ce sa fac, daca se poate un sfat.
Am 37 ani, in urma cu 6 zile am sesizat un nodul/ ganglion in zona inghinala dreapta. In prima seara nedureros, apoi a inceput sa doara putin. Dupa 5 zile am mers la medic care mi-a zis ca este hernie femurala, in urma palparii. Am incredere in medicul respectiv, dar simt ca ceva este in neregula. Programasem interventia chirurgicala peste o sapatamana, din cauza problemei mele ( tocmai imi venise menstruatia, care imi intarziase cu 10 zile ). Cand ajung acasa am constatat ca am avut doar vreo 20 picaturi si apoi totul s-a oprit, am facut un test de sarcina, a iesit negativ. Durerea incepuse sa se accentueze putin la formatiunea respectiva, alaturi de o jena in miscari si senzatie de amortire a membrului inf drept. Medicul imi spusese sa iau niste antispastice, am luat NO-SPA, PIAFEN, dupa care parca era putin mai bine. Seara am inceput sa ma simt mai rau, durere locala, febra 38.6, jena la orice miscare. Am luat OSPAMOX alaturi de celelalte doua medicamente. Mi s-a dus orice durere, mi-a scazut febra, mi-a disparut jena in miscare, ma doare doar cand apas pe formatiunea respectiva, dar durerea este mult mai mica.
Am incercat sa fac un echo dar nu am gasit nimic liber pana marti.
Nu stiu ce sa mai cred.Astept opiniile Dvs.
Multumesc mult!
7 comentarii
0
03-03-2007, ora 00:00
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
Cine ti-a recomandat Ospamox? E cam ciudat sa faci febra cand esti diagnosticata cu hernie femurala.. Cate tablete de Ospamox ai luat?
Durerea si jena au disparut datorita medicatiei.. e normal..darde ce ai facut febra... acest lucru trebuie lamurit. Foloseste saptamana pe care o ai la dispozite pentru a face o serie de analize: sange, sumar de urina, ecografie abdominala, un consult ginecologic.
0
03-03-2007, ora 00:00
ATEZOR
Nu este medic/terapeut
ATEZOR
Am uitat sa mai spun , beleaua cu formatiunea nodulara s-a suprapus peste o viroza usoara, pe care am tratat-o, la sfatul medicului, doar cu paracetamol, ceai..
Acum in acest moment nu ma mai doare nimic , pot merge sau face diverse miscari fara jena, dar nodulul este acolo, daca apas pe el e dureros , nu foarte tare.
Daca imi poate spune cineva ceva despre hernia femurala ceva. Am cautat dar n-am gasit nimic.
Multumesc.
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Asa cum ti-a spus stefd, nu cred ca este vorba de o hernie femurala, deoarece aceea este asa de dureroasa doar cand se stranguleaza, insa nu cedeaza la Ospamox! Mai degraba ai o infectie genitala care trebuie investigata si tratata. Mergi luni la un ginecolog!
0
18-03-2007, ora 00:00
ATEZOR
Nu este medic/terapeut
ATEZOR
Tot eu revin,
Intre timp am suportat o interventie chirurgicala si nici urma de hernie femurala, mi-au gasit 2 ganglioni plini cu puroi galben -verzui, care au fost trimisi la histo patologic.Ce poate sa insemne asta? Stie cineva? Medicul m-a asigurat ca nu este nimic foarte grav, dar mi-e tare frica.
0
19-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca ganglionii erau plini cu puroi inseamna ca prin regiune este sau a fost o infectie. Poate trebuie facute niste investigatii suplimentare!
0
19-03-2007, ora 00:00
ATEZOR
Nu este medic/terapeut
ATEZOR
Midorin, multumesc mult.
Sunteti singurul care a intuit de la inceput ce am avut!
Asta este, problema este ca scotandu-se 2 ganglioni, vasele limfatice nu s-au inchis inca si mai curge limfa. Cam cat dureaza asta?M-am speriat foarte tare cand mia- spus de trimiterea ganglionilor la histo deoarece am cautat si am vazut ca tumefierea acestora poate fi un semn foarte rau ( spaima tuturor = cancer), dar cand mia-a spus ca erau plini de puroi m-am gandit ca este altceva.
Multumesc inca o data!
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu pot sa-ti spun cat va dura pana se va inchide rana, deoarece trebuie combatuta si infectia locala! Depinde de priceperea doctorului, dar si de "materialul clientului"!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici