suspect tumoare

08-05-2012
valentin24sibiu
Nu este medic/terapeut
valentin24sibiu
buna ziua as dorti sa va adresez o intrebare si eu tatal meu in varsta de 53 de ani avea de mai mult timp o usoara stare de ameteala dupa care de acum 3-4 luni degetul mic de la mana stanga a inceput sa-i amorteasca si sa-l controleze greu si a decis sa mearga la doctor find trimis de medicul de familie la analize la neurochirurgie pe filmul de acolo (sper ca m-am exprimat corect ) doctorul a observat un punct pe care l-a suspectat ca ar fi o tumoare si tatal meu a fost trimis sa faca un RMN acum cand doctorul a vazut rezultatul RMN a spus ca acel punct ar putea fii o metastaza si ca trebuie facute un set intreg de analize intrebarea mea este ce ar putea fii daca nu e o metastaza iar daca e metastaza ce sanse de supravietuire sunt ? multumesc frumos anticipat astept cu maxim interes raspunsurile dvs. o zi buna..ar mai fii de adugat ca ' suspecta tumoare' se afla in zona cervicala zona c4.
1 comentarii
0
10-05-2012, ora 23:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt foarte multe speculatii de facut, atat de multe incat nu au rost in momentul de fata. cel mai important ar fi sa fie efectuate investigatiile recomandate de neurolog, plus o serie de analize de rutina printre care si analize de sange obisnuite, radiografie pulmonara, etc, plus un consult de medicina generala.

altfel: furnizeazan-ne, te rog, rezultatul examenului RMN si poate vom putea sa-ti spunem mai multe. momentan nu trebuie sa te panichezi si nici sa pui intrebari despre cum ar fi daca ar fi rau pus in fata, etc.

vom vorbi cand vei avea mai multe informatii medicale oficiale. momentan nu a fost pus diagnosticul de cancer si sa speram ca asa va si ramane situatia!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.