suspect de leucemie, diagnosticat la internare cu anemie si externat cu dg.hiperergie tuberculinica | Forumul Medical ROmedic

suspect de leucemie, diagnosticat la internare cu anemie si externat cu dg.hiperergie tuberculinica

29-01-2007
sweet_kiss
Nu este medic/terapeut
sweet_kiss
va scriu in speranta ca ma veti putea ajuta si pe mine.de aprox.6-7 ani de cand au debutat primele simptome, asta dupa 3 interventii chirurgicale suferite la cluj din cauza unei sinuzite foarte urate si extinse, am inceput mai intai sa am stari de subfebrilitate prelungite si infectii de toate genurile destul de dese, asta pana in urma cu 2 ani cand in urma unei rupturi de chist ovarian(stang)facand hemoragie interna, a fost necesara o interventie chirurgicala, dupa care la un interval de 2luni, aprox, a inceput o perioada cam de 1 an de zile cu hemoragii foarte dese si fara cauza drept urmare am suferit 4-5 chiuretaje hemostatice, si au inceput si durerile de coloana sa se faca tot mai mult si mai des simtite si sa se manifeste tot mai des urmatoarele simptome:alternare intre diaree si constipatie, uneori senzatie de voma, subfebrilitate zilnica(37, 4-37, 9)cu precadere dupa pranz, usoare transpiratii nocturne dar nu sunt zilnice, dureri puternice in zona coloanei vertebrale in special in zona unde se termina coloana toracica si incepe cea lombara, dureri lombare si uneori dureri cervicale(precizezi ca nu sunt doar dureri seci ci sub forma unor arsuri sau chia usturimi, dar sunt persistente si uneori foarte mari, si uneori dureroase si la plpare si chiar prezinta usore umflaturi zona dureroasa), usoare dureri de cap in general asemenea unei presiuni, momente de dezechilibru si ameteala, dureri puternice de incheieturi in special umarul si pumnul si falangele membrului superior drept, dureri si in incheieturile membrului inferior drept, oboseala si cateodata si somnolenta, dureri in partea stanga atat in fosa iliaca stanga cat si in flancul stang si in flancul drept uneori, umflarea degetelor mainilor, umflarea si invinetirea si durerea zonei labei picioarelor in imediata apropiere a gleznei pe partea superioara a labei piciorului(de marimea unei bilute), uneori pierderea temporara a vederii(1-2 min.), uneori umflarea mainilor si a degetelor si de curand(aprox.1 sapt)in fiecare seara am cate un cheag micut de sange in nara dreapta.precizez ca am mai facut investigatii si nu mi s-a putut da un diagnostic concret ci doar suspiciuni si tare mult mi-as dori sa reusesc sa dau de capat acestei probleme caci pe langa faptul ca e neplacut sa traiesti zilnic cu aceste simptome(uneori chiar enervant)mai irit si pe cei din jur care nu vor sa inteleaga ca de fapt eu nu ma simt bine de fel(precizez ca am 167cm, 67kg, si arat destul de bine fizic, nu sunt nici palida) si nu mimez o boala ci chiar ma simt rau!am sa atasez in continuare rezultatele celor mai recente investigatii in cazul in care vor fi de folos:in data de 12.01.2007la arad, fiind suspectata de o forma incipienta de leucemie am facut urmatoarele investigatii:Hb11.5;hematocrit 33.1;eritrocite 4.04;leucocite 9300, sideremie 6.6;trombocite 185000;granulocote 60.6;limfocite 32.6;monocite 6.8;VSH/1h=6, /2h=16;ureea 3.55;Ca ionic 2.2;Ca seric 2.20;magnezemie 0.77;glicemie 4.6;TGO 15;TGP 12;fibrinogen 341;ASLO 200;PCR neg;urocultura neg;sediment urinar frecventeCEP;am fost diagnosticata ca avnd anemie si atat.in data de 17.01.2006am fost internata cu dg.sdr.mieloproliferativ la Tg.Mures in cadrul spitalului clinic judetean la departamentul de hematologie pt noi investigatii unde mi s-au facut urmatoarele investigatii:paraclinic:L=7630/mmc;neutrofile=4620/mmc;
limfocite=2340/mmc;Hb=11.7/dl;Ht=35.6%;Tr=233000/mmc;
MCV=89.0fl;MCH=29.3pg;VSH=8;PRC=pozitv;fibrinogen=276;
IP=15.9sec(82%), TS=1min6sec;TC=8min50sec;howell=219sec;
frotiu periferic:S=57%;Eo=2%;Ba=0;Mo=3%;Li=38%;hematii intre 7-9um;rare schizocite, normocromie, trombocite prezente, reticulocite 11 o/oo;Medulograma:seria granulocitara:mieloblasti=2%;promielociti=2%;mielociti=13%;
metamielociti=16%;nesegmentati=14%;segmentati=20%;eozinofile=4%;
seria eritrocitara:proeritroblasti=1%;eritroblasti bazofili=4%;eritroblasti policromatofili13%;eritroblasti oxifili6%;limfocite mici=7%;raportul G/E=3.5/1;maduva osoasa cu celularitate bogata, variata, serie granulocitara de aspect si maturatie normale, seria eritroblastica:5-10dintre eritroblasti prezinta semne de incarcare deficitara cu hemoglobina, megacariocite trombocitogene prezente;creatinina=0.6;bilirubina=0.16;sideremie=6.1umol/L;glicemie90;acid uric=1.69;GOT=13;LDH=144;proteinograma:proteine totale=79.4g/l;albumine47.5%;alfa1=3.2%;alfa2=10.9%;beta1=9.5%beta2=6.1%;
gama=22.2%;A/G=0.9;ASLO=pozitiv;factor reumatoid=negativ;rezistenta osmotica:hemoliza initiala=0.42%NaCl;hemoliza totala=0.34%NaCl;exudat faringian:flora patogena absenta;anticorpi antinucleari=negativ, AC anticardiolipina IgG=8.5U/ml, anticorpiADN ds si anticorpiSm in curs de efectuare
Ex.urina:D=1025, pH=6, prot=neg;glu=norm, bil-neg, ket-neg, eritrocite-neg, leu=neg
S-a recoltat urina pt bK, pacienta nu tuseste, nu expectoreaza si nu are imagine pulmonara
Rx pulmonar:fara leziuni pleuro-pulmonare
Rx coloana dorso-lombara:scolioza sinistroconcava
ECG:RS, cu AV60/min, axQRSintemediar, fara modificari de faza terminala
Eco abdominal:ficat omogen, vezicula biliara fara calcul, pancreas, rinichi omogeni, splina 10cm,
EEG:activitate alfa, fara asimetrie, fara focar
Consult ORL:clinic fara focare ORL
Consult ginecologic:clinic si ecografic relatii normale ginecologic.DG:sine morbo chirurgical, nu necesita tratament din pct de vedere ginecologic
Consult pneumoftiziologic:sdr.subfebril prelungit, scolioza dorso-lombara, posibila infectie streptococica, dermoalergie la arahnide
va rog din suflet sa ma ajutati sa descopar ce am si sa gasesc un tratament eficace durerlor care ma chinuiesc in ultima perioada.va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
27-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Mielograma elimina suspiciunea unui sinrdom mieloproliferativ, ca si splina normala echografic, deci NU AVETI LEUCEMIE DE NICI UN FEL!!! R-grafia toracica normala exclude si posibilitatea unei tuberculoze(Poate totusi un ex de sputa nu ar strica, sau chiar o fibrobronhoscopie).
Analizele imunologice pt colagenoze sunt in lucru- ANA<, Ac anti ADN, anti-cardiolipin, asa ca le asteptam pt a ne lamuri daca e vorba de o colagenoza. Daca iese colagenoza, va astept sa reveniti pe forum, intrucit eu ma ocup ineosebi de acest capitol.
Pana in prezent va incadrati in ceea ce se numeste FON(Febra de origine nedeterminata), care se investigheaza conform unui protocol f bine stabilit(ati facut aproape tot din protocol, dar inca nu chiar tot). De asemenea, trebuie sa ne gindim si la un limfom, pt care s-ar indica CT abdominal si toracic(pt a cauta eventuale adenopatii). Va rog sa reveniti dupa ce avem rezultatele imunologice. HIV s-a facut?
0
13-03-2009, ora 11:27
nicoll73
Nu este medic/terapeut
nicoll73
Buna ziua.Am un baietel de 10 ani, care a acuzat dureri ale articulatiilor genunchilor.In urma analizelor si a unei radiografii pulmonare a reiesit ca ar fi avut pneumonie care nu s-a manifestat decat printr-o tuse mai agresiva.Ce ma ingrijoreaza mai mult este formula leucocitara inversata si v-as ruga sa imi interpretati d-voastra valorile care sunt: Nr. leucocite 4400; Neutrofile 31, 1;Limfocite 53, 6;Vsh 18;Fibrinogen 476. Dupa un tratament de 5 zile cu augmentin, fluimicil si miofilin m-au trimis sa ii fac o analiza a sputei.Acum nu il mai dor articulatiile dar se mai plange de dureri musculare din cand in cand.Va rog din suflet sa imi dati macar un sfat pentru urmatorul pas care trebuie facut.Multumesc.
0
07-08-2009, ora 16:03
lusi
Nu este medic/terapeut
lusi
Buna ziua. Vreau sa va intreb daca mama mea, in varsta de 42 de ani poate fi suspecta de leucemie, avand in vedere urmatoarele rezultate care i-au iesit la analize: WBC = 2.7; NE% = 27.4; LY% = 60.8; MO% = 11.8; RBC = 4.10; HGB = 11.90; HCT = 36.4. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.