suspect colagenoza

02-07-2009
Biba
Nu este medic/terapeut
Biba
Buna tuturor celor cu diagnostic de colagenoza Deci sintem destui care nu primim un diagnostic cert. Imi pare rau ca exista situatia asta si nu se poate da de capat. Si eu sufar de aceeasi boala cu incertitudinea diagnosticului inca din luna oct.-nov.2008. Toate analizele imi sint relativ bune, exceptie facind unele care nu au nici o legatura cu durerile musculare uneori insuportabile care deseori imi limiteaza miscarile, deplasarea dupa nici cinci minute de mers pe picioarele mele si cu care am inceput, din pacate, sa ma obisnuiesc. Pina anul trecut eram in stare sa merg pe jos chiar si 7-8km daca aveam incaltaminte corespunzatoare. Am facut miercurea trecuta biopsie musculo-cutanata la mina si sint in asteptarea rezultatului. Mi s-a spus ca in cazul in care exista afectare musculara se poate pune un diagnostic cert, daca nu exista afectare musculara se vor face in continuare sapaturi si alte si alte analize. Despre biopsia musculara pot spune ca in timpul interventiei nu simti nici o durere, vei simti doar cum lucreaza, iar dupa aceea vei evita sa dormi pe acea mina, vei merge la pansat la doua zile, la o saptamina vor scoate copcile eu am avut trei si se vindeca frumos. Deci curaj, durerile de muschi sint mai cumplite, chiar si asa scurte si acute dar simultan in mai multe parti ale membrelor inferioare si superioare, si dureaza de mai multa vreme decit acele citeva zile de frumos tatuaj pe brat. Va voi tine la curent cu rezultatul.
1 comentarii
0
26-04-2010, ora 22:08
tabacu_constanta@clicknet.ro
Nu este medic/terapeut
tabacu_constanta@clicknet.ro
Prietena mea are hepatitaC si, mai nou, a fost diagnosticata cu colagenoza. Se pare ca medicamantele clasice nu-si fac efectul si ar dori sa faca un tratament naturist. Violeta din Brasov vorbeste despre un astfel de tratament. O rog frumos sa-mi trimita cateva amanunte pe adresa mea de mail. Sunt interesata si de alte tratamente alternative. Orice sugestie e binevenita. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.