suspect cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

suspect cancer de prostata

23-12-2007
rr22
Nu este medic/terapeut
rr22
Tatal meu are 68 de ani si in luna mai a facut embolie pulmonara care a recidivat in luna noembrie.S-a externat de 2 zile din spital si se simte foarte bine.In urma analizei PSA pe care am facuto dupa externare am aflat ca aceasta ete foarte marita:81, 30 ng/ml in loc de 4, ceea cevar putea indica un cancer de prostata.Mentionez ca in aceasta luna a efectuat si un tomograf care spune in felul urmator: VU, prostata, aspect normal si pleurezie in cantitate mica bilateral, fara procese inlocuitoare de spatiu de aspect tumoraltoraco-abdomino-pelviene.Intrebarea mea este urmatoarea.Avand in vedere cele descrise mai sus plus faptul ca toate analizele cu exceptia PSA, sant in limite normale spuneti-mi daca tatal meu poate avea cancer de prostata, sau care ar fi cele mai optimiste dar si cele mai pesimiste diagnostice.Va multumesc tuturot celor care imi vor raspunde.
17 comentarii
0
23-12-2007, ora 00:00
rr22
Nu este medic/terapeut
rr22
Am omis sa va spun ca tatal meu nu are nici un simtom ca ar suferi cu prostata(urinari frecvente, dureri sau usturimi la urinare, sange in urina, etc.) si ca are un mic diabet-135
0
23-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Pentru inceput ar trebui repetat testul si daca intr-adevar valorile sunt crescute e bine sa faca o biopsie. Nu toate valorile crescute ale PSA indica un cancer de prostata, insa valoarea de mai sus este extrem de mare. E ciudat ca are asemenea valoare, cu toate ca nu s-a depistat nimic local si nu are nici simptomatologie...
Asa ca trebuie repetata analiza si apoi sa merga la urolog.
Multa sanatate!
1
23-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parerea mea este ca analizele, oarecare sunt ele, nu pot fi interpretate fara a cunoaste bolnavul, sunt doar niste cifre, bazate pe niste reactii chimice. In cazul tatalui tau cu siguranta nu are cancer de prostata si rezultatul analizei este dat de problema pulmonara si de tratamentele efectuate. repetati testul peste 1 luna.
0
23-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Trebuie repetat PSA-ul si daca iese tot mare trebuie vazut de un medic urolog.Consider insa necesarde investigat ce se intimpla la nivel pulmonar, acolo se pare ca este o problema.
0
23-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
PSA (antigen specific prostatei) este singurul marker tumoral care castiga teren in aplicarea ca metoda de screening in depistarea cancerului de prostata, tocmai pentru ca, spre deosebire de ceilalti markeri, nu prezinta cresteri semnificative in alte afectiuni, decat cele legate de prostata sau care lezeaza indirect integritatea ei.
Asa ca nici embolia pulmonara si nici tratamentul anticoagulant ce se aplica in astfel de cazuri nu ar putea explica o astfel de crestere a PSA (de 20 de ori).
Nu stiu daca pacientul a avut sonda urinara (daca a fost in stare atat de grava pe parcursul internarii?), situatie in care ar putea sa creasca PSA insa nici in acest caz nu creste atat de mult...
Nici eu nu cred ca este vorba de cancer in acest caz. Am recomandat repetarea analizei pentru a exclude o eroare in primul rand.
Apoi o alta posibilitate ar fi prezenta unei reactivitati incrucisate a anticorpilor folositi in testare cu alte structuri asemanatoare antigenului prostatic care sa dea un rezultat fals pozitiv.
Avand in vedere patologia prezenta si absenta hipertrofiei prostatice si a simptomatologiei asociate ne putem gandi si la o ischemie prostatica (prin embolie paradoxala in sistemul arterial in cadrul trombembolismului)...
Oricum ar fi, trebuie repetat PSA, eventual impreuna cu freePSA, prima data pentru a vedea daca valoarea este comparabila cu cea de mai sus si apoi dupa o perioada de timp pentru a urmari evolutia acestora.
In cazul persistentei unor valori anormale trebuie sa cereti si sfatul unui urolog.
Numai bine!
0
24-12-2007, ora 00:00
rr22
Nu este medic/terapeut
rr22
Va multumesc pentru raspunsuri.Sant mult mai optimist dupa aceste raspunsuri.Ce nu am mentionat mai sus este faptul ca inca nu s-a descoperit de unde provin trombiile care ajung la plamani.Tot de pe internet am aflat ca acestea ar putea aparea si in urma unor tumori canceroase.Din ce am discutat cu medicul cardiokog ar fi exclusa biopsia deoarece trebuie evitate orice sangerare.Oricum in primele zile lucratoare din 2008 vom consulta si un medic urolog.Am inteles ca trebuie sa repetam analiza de psa si eventual un RNM pentru inceput.Inainte de a fi externat tatal meu a facut o alergie la tiogama si miligama care a fost tratata cu hemisuccidat(cred ca am spus corect).Urmare a acestor medicamente a retinut apa si au fost nevoie de mai bine de 10 zile pt. a o elimina, iar imediat i-a fost luat sange pt. testul PSA, continuind tratamentul pt. eliminarea apei.Ar putea fi asta o cauza a valorilor atat de mari de PSA. Va multumesc si sincer ma agat si de faptul ca poate au fost incurcate analizele(cel putin asa as vrea eu ).Reamintesc ca nu are nici un simptom ca ar suferi cu prostata.
0
24-12-2007, ora 00:00
rr22
Nu este medic/terapeut
rr22
tatal meu nu a avut sonda iar la nivel pulmonar s-au facut toate investigatiile:ecograf( ficat de dimensiuni usor crescute cu aspect de ficat de staza, cu venesuprahepatice dilatate;ecostructura hepatica inomogena, fara un aspect tipic nodular.Colecist cu pereti ingrosati, cu dublu contur datorita ascitei.Ascitain cantitate mica.Fara colectie pleurala) abdominal, ecocord, doppler venos(vena poplitee dreapta cu urma de trombi vechi, cateterism(acesta in luna mai) in urma caruia s-a constatat ca trombii exista doar la nivelul plamanilor.EXAMENUL TOMOGRAF ESTEINTERPRETAT ASTFEL:
minima valoare lichidiana a SCD bilateral.Fara macropacitati pulmonare.Conul arterei pulmonare de calibru normal, omogen.Fict cu dimensiuni la limita superioara a normalului, omogen nativ si postcontrast i.v.Pancreas fara procese focalizate, fara duct Wirsung vizibil.Ambii rinichi de aspect normal CT, secreta si excreta in timpi fiziologici.Calcifieri ale AO abdominale si iliacelor primitive.VU, prostata, aspect normal.Fara adenopatiiretroperitoneale.Minima colectie lichidiana perihepatica.
Pleurezie in cantitate mica bilateral, fara procese inlocuitoare de spatiu de aspect tumorl toraco-abdomino-pelviene.
0
10-01-2008, ora 00:00
rr22
Nu este medic/terapeut
rr22
am fost 3 zile internati in spital.Am facut un nou ecograf si tuseu rectal in urma carora doctorul s-a exprimat ca e imposibil ca psa-ul sa fie atat de mare.Am repetat psa-ul si a iesit0, 44 asa ca santem foarte fericiti.va multumescpt. sfaturile primite
0
10-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Ma bucur foarte mult.Trebuia repetat psa de la inceput si va scuteati o perioada de stress. sanatate
0
10-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ma bucur sa aflu acest lucru. Sper ca si problema pulmonara n.o sa va mai puna probleme.
0
10-07-2012, ora 13:34
liber10
Nu este medic/terapeut
liber10
tatal meu a fost operat de prostata(adenomectomie)
Rezultatul la biopsie fragmente parachin prostatic cu leziuni de hiperplazie benigna a prostatei, inflamatie cronica moderata, dilatatii chistice, litiaza si cateva focare de PIN HG(62-64).Doctorul a spus ca nu este cancer /intrebarea mea este ce este acest pin hg?Din ce am citit este un precursor al cancerului?Daca a scos prostata mai exista riscul de cancer?Multumesc!
0
27-08-2012, ora 22:39
gabrielaT
Nu este medic/terapeut
gabrielaT
Buna seara.
Va rog frumos sa ma ajutati cu interpretarea unor rezultate al tatalui meu in varsta de 71 de ani la un PSA
6, 52 PSA liber 24 i s-a recomandat biopsia prostatica. In urma biopsiei prostatice rezultatul este urmatorul: Diagnostic histopatologic:NEOPLAZIE INTRAEPITELIALĂ, PROSTATICĂ, DE GRAD JOS (PIN LOW-GRADE), Cod morfologic CIM-0-3: M - 8148/2 C 61.9, Descriere macroscopica:10 fire BPB foarte subţiri cu lungime intre 3-16mm.
Multumesc anticipat, va doresc o seara frumoasa si sanatate maxima.
0
10-01-2013, ora 21:06
Jo.C.Anne
Nu este medic/terapeut
Jo.C.Anne
Buna seara,

Am rugamintea de a ma ajuta in a descifra concluziile unui buletin anatomo patologic, realizat pe o tumora de prostata.

"Descriere macroscopica : Multiple fragmente tisulare cu dimensiuni 0.3 - 1.5 cm ce masoara per ansamblu 7.5 - 5 - 1.5 cm si cantaresc 36 g,. cenusiu galbui rozate, elastice.

Descriere microscopica : S-au examinat multiple fragmente tisulare de tesut prostatic cu caracter histopatologic de adenoleiomiom cu multiple focare de hiperplazie nodulara cu atipii, inflamatie granulomatoasa cu prezenta de celule gigante cu specificitate discutabila.

Se recomanda examen serologic pentru excluderea unei inflamatii specifice TBC."

Mentionez ca persoana in cauza are varsta de 65 de ani si operatia de prostata a avut loc pe data de 22/11/2012.

As aprecia un raspuns cat mai rapid si tin sa va multumesc pentru atentia acordata acestui mesaj.
0
02-11-2013, ora 08:05
MSDan
Nu este medic/terapeut
MSDan
Am si eu o problema asemanatoare, un PSA 16, cu toate problemele care decurg de aici. Am incercat diverse tratamente, obtinand oarecare rezultate positive dar si efecte secundare neplacute.
As vrea sa incerc si medicamentul Prostafix-24 la care I se face reclama pe un post TV.
Daca a luat cineva acest medicament m-ar interesa sa sa aflu amanunte despre efectele positive sau negative ale acestui medicament.
Multumesc anticipat
MSDan
0
16-11-2016, ora 13:08
Alextefas
Nu este medic/terapeut
Alextefas
Buna ziua!Tatal meu a facut o analiza psa, are 51 de ani si i-au iesit markeri tumorali de 4 ori mai mari...suntem ft speriati.El a fost internat recent pt o raceala puternica si au identificat o infectie din cauza careia, pana sa-l ducem la spital, urina ft des.Credeti ca analiza psa a fost influentata si de aceasta infectie sau de tratamentul ce l-a urmat?Va rog, astept raspuns
0
02-01-2018, ora 23:28
laleclejani1962
Nu este medic/terapeut
laleclejani1962
Buna seara. Eu am 55 de ani, si de la o infectie la prostata ( prostatita acuta), am avut un PSA de 237. Acum mai am 3 zile de luat Tramsulosin, dupa care-mi refac PSA-ul. Saptamana trecuta am facut la 2 laboratoare si mi-a iesit 23 la unul, si 29 la celalalt. Oricum sint inca f mari, dar sper sa-si revina. Cu 5 luni in urma aveam 1, 94. Asa ca nu va faceti griji. PSA-ul creste din cauza mai multor factori.
0
17-04-2018, ora 17:29
Tamarica
Nu este medic/terapeut
Tamarica
Soțul meu are psa total26.9si free psa 2.84 va rog să-mi spuneți ce înseamnă, este sau nu cancer?are vârstă de 70 ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •